Bývalý starosta Rudoltic zproštěn obžaloby

Svitavy- Svitavský soud zprostil obžaloby exstarostu Rudoltic na Orlickoústecku Oldřicha Kolomého. Byl obviněn ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle soudkyně Evy Kotalové nebylo prokázáno, že se staly skutky, pro něž byl stíhán, případně skutek nebyl trestným činem. Dnes čtyřiašedesátiletý Kolomý byl zastupitelstvem odvolán z vedení obce 1. července 2008. Důvodem bylo špatné a neprůhledné hospodaření, nedemokratické chování a protežování členů starostovy rodiny. Bývalý starosta je ve špatném zdravotním stavu, při vyhlášení rozsudku musel sedět. Verdikt zatím není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání.

Podle obžaloby Kolomý v roce 2007 rozhodl bez vědomí zastupitelstva o zrušení výběrového řízení na úpravu pozemku pro stavbu šesti bytových domů. Práce pak vykonala společnost 2K2 patřící synovi Kolomého Robertovi. Údajně také nechal vyplatit několik set tisíc korun zástupcům obecních společností a svému synovi Robertovi. Obžaloba mu kladla za vinu i to, že v letech 2006 až 2008 nezajistil uložení vybraného nájemného z obecních bytů a dalších poplatků na zvláštní účet a obec je poté použila na provozní výdaje.

/*json*/{"map":{"lat":49.898302,"lng":16.569664,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.898302,"lng":16.569664,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Ze všech provedených důkazů vyplývá, že obžalovaný po celou dobu, kdy vykonával funkci starosty, jednal ve prospěch obce a jejích obyvatel, a nebylo prokázáno, že by překročil svou pravomoc a získal neoprávněný majetkový prospěch pro sebe nebo svoji rodinu,“ sdělila Kotalová.

Soudkyně uvedla, že Kolomý byl podle zákona o obcích oprávněn rozhodovat o výběrovém řízení, některá rozhodnutí, která mu byla kladena za vinu, ale nevykonal. Obdobně byl kompetentní v případě odměn, jeho synovi však byla vyplacena bez jeho přičinění. Zákon neporušil ani u manipulace s nájemným, navíc nikomu nevznikla škoda.

Dotace v Rudolticích ale nejsou tak bezproblémové, jak by se z verdiktu okresního soudu ve Svitavách mohlo zdát. Stát už totiž jednou požadoval navrácení 68 milionů a stejnou částku navíc jako penále za porušení dotačních podmínkek, Rudoltice ale nakonec peníze vracet nemusely. Současná starostka obce Lenka Bártlová upozorňuje, že i Nejvyšší správní soud konstatoval, že obec porušila zákon o veřejných zakázkách. Starostka proto doufá, že se státní zástupce proti verdiktu nakonec odvolá.