Klaus jmenoval soudce Fialu místopředsedou Nejvyššího soudu

Praha - Prezident Václav Klaus dnes do funkce místopředsedy Nejvyššího soudu (NS) jmenoval Romana Fialu, dosavadního řadového soudce této instituce. Fiala tak od ledna nahradí místopředsedu Pavla Kučeru, který jde do důchodu. Kučera nedávno sám rezignoval na funkci soudce, a vyhnul se tak dočasnému zproštění funkce kvůli kárnému řízení souvisejícímu s kauzou senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

„Jsem přesvědčen, že Nejvyšší soud potřebuje trochu vylepšit svou pošramocenou pověst u naší veřejnosti,“ řekl při jmenování Klaus. Zdůraznil své přání, aby se novému místopředsedovi podařilo v tomto směru působit.

Fiala se chce zasadit o zklidnění situace kolem NS

Pětačtyřicetiletý Fiala je soudcem Nejvyššího soudu od roku 2002, kde působí v občanskoprávním a obchodním kolegiu. Je si prý vědom toho, že kolem křesla místopředsedy Nejvyššího soudu bylo v posledních měsících mnoho vzruchu. Sám se chce zasadit o uklidnění situace, řekl.

Fiala nebyl mezi kandidáty, které Klausovi navrhla předsedkyně soudu Iva Brožová. Doufá ale v to, že spolu s ním utvoří tým. Klaus o novém místopředsedovi NS jednal s Brožovou na počátku prosince.

Kárné řízení s Kučerou započalo na popud Brožové, která ho vinila z ovlivňování vyšetřování údajné Čunkovy korupční kauzy. Pražský vrchní soud dal předsedkyni NS v září za pravdu a nepravomocně zbavil Kučeru funkce soudce. Následovalo dočasné zproštění funkce ze strany ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a poté rezignace Kučery, po které Pospíšilův krok pozbyl platnosti. Začala běžet zákonná tříměsíční lhůta, v níž Kučera po rezignaci ještě zůstává soudcem.