Arriva přepíše polskou železniční mapu

Bydhošť (Polsko) – Tradiční polští železniční dopravci ztratili Kujavsko-pomořské vojvodství. Ve výběrovém řízení na zajištění regionální dopravy v příštích deseti letech zvítězila společnost Arriva, která dosud provozovala jenom část linek. Každoročně ujedou vlaky Arriva v Kujavsko-pomořském vojvodství přes dva miliony kilometrů, podle mluvčího mateřské firmy Arriva Deutsche Bahn Olivera Schumachera se tak zvýší objem železniční dopravy v regionu o patnáct procent. Provoz začne Arriva zajišťovat v příštím roce.

Regionální dopravu v Kujavsko-pomořském vojvodství zatím z větší části zajišťuje společnost Przewozy Regionalne. Ta vznikla jako dceřiná firma státem vlastněné skupiny PKP – původně státní železniční společnosti –, později ji ale převzalo vojvodství. Firma v současnosti modernizuje svůj vozový park prostřednictvím nových elektrických a dieselových jednotek vyrobených v Německu i Polsku, jejím symbolem však stále zůstávají především staré elektrické vlaky s dřevěnými lavicemi.

Polské železnice v posledních letech poznaly konkurenci osobních dopravců v té nejhorší podobě. Ještě v době, kdy Przewozy Regionalne patřily do skupiny PKP, začalo tvrdé přetahování se sesterskou společností PKP Intercity, která zajišťuje výhradně dálkovou dopravu. Výsledkem bylo vzájemné neuznávání dokladů, zmatek pro cestující a úpadek pověsti obou dopravců.