John: S Michálkem jsem mluvil, ten ale v té době neměl žádné důkazy

Praha - Ministr vnitra Radek John odmítá, že by měl jakýkoli vliv v korupční kauze na ministerstvu životního prostředí. Brání se zejména nařčení, že jako první o kauze věděl a přitom nic neudělal. S takovou informací přišel server euro.cz. Ministr vnitra totiž bývalého šéfa fondu životního prostředí Libora Michálka odkázal na svého někdejšího kolegu a novináře Janka Kroupu místo na policii. Teď se hájí, že Michalkovi pouze radil, jak má korupci zdokumentovat. John na tiskové konferenci sice připustil, že se v létě s Michálkem sešel, mluvili spolu ale pouze o doporučeních. Michálek měl totiž v té době pouze podezření, že se ve fondu manipuluje se zakázkami. Chyběly mu důkazy a Johna požádal o radu.

„Jednalo se pouze o podezření, že k účasti na protiprávním jednání bude nucen,“ podotkl John. Ministr se pak už nikdy s Michálkem nesešel. Útoky na svou osobu považuje za absurdní. Za šokující označil informaci, že se premiér Petr Nečas (ODS) ještě před koaličním jednáním setkal kvůli kauze s policejním prezidentem Oldřichem Martinů.

Schůzku Nečas - Martinů bude řešit Inspekce policie

John pro Euro.cz

„Policie musí vědět, že do vyšetřování nebude nikdo zasahovat, nikdo nebude vysávat informace. Mimochodem to eskaluje a dokazuje to včerejší schůzka policejního prezidenta s premiérem. Obešel svého nadřízeného, ministra vnitra, a poskytl mu informace z vyšetřování v kauze, ve které premiér má být vyslýchán jako svědek. To mi přijde natolik závažné, abych se obrátil na policejní inspekci, aby prověřila chování policejního důstojníka.“

Právě tato páteční schůzka Martinů - Nečas nezůstala bez odezvy. John už dal podnět Inspekci policie, aby prošetřila jednání policejního prezidenta Oldřicha Martinů. V rozhovoru pro Euro.cz dnes též uvedl, že bývalý ministr vnitra ODS Ivan Langer vynáší informace získané při policejním vyšetřování kauzy, upravuje je a nabízí je novinářům. 

John již několik týdnů marně žádá rezignaci policejního prezidenta, za kterým stojí ODS. Schůzka Nečase a Martinů pobouřila i opoziční sociální demokraty. „Pokud se prokáže, že se policejní prezident setkal s premiérem a informoval jej o podrobnostech v kauze Drobil, bude mít Radek John mou plnou podporu pro odvolání Martinů,“ uvedl dnes stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc.

Michálkovi jsem jen radil, tvrdí John

John Michálkovi poradil, aby prvotní podnět zdokumentoval a poskytl záznam policii. Michálek měl obavy i z toho, že v místech případných rozhovorů jsou rušičky proti odposlechům, a sháněl někoho s technikou schopnou jednání zaznamenat. John ho odkázal na novináře: konkrétně Jankem Kroupou. John ale odmítá, že by s Kroupou o záležitosti hovořil.

John odmítl i obvinění, že by inicioval a řídil útok na členy vlády a další osoby blízké ODS. „Kategoricky odmítám tato lživá obvinění,“ řekl John na brífinku. Informace podle něj šířil Ivan Langer a jeho blízcí spolupracovníci.

Radek John na TK

0„Nebyl jsem to já, kdo zavíral oči a doporučoval ničit důkazy. Ani jsem to nebyl já, kdo poslal svědka místo na policii za jedním z podezřelých. Byl jsem to naopak já, kdo v době, kdy ještě neexistovaly žádné konkrétní důkazy o trestné činnosti, poradil panu Michálkovi, jak postupovat v souladu s protikorupčním manuálem ministerstva vnitra.“

Ivan Langer považuje Johnova slova na jeho adresu za „křeč“. „Vyjádření pana ministra Johna je pro mě šokem. Přiznal se, že svým postupem zmařil vyšetřování možného trestného činu. A to tím, že v okamžiku, kdy byl informován o podezření, tak místo toho, aby věc okamžitě předal policii, tak ji předal médiím,“ řekl Langer, jehož jméno na nahrávkách Knetiga také padlo.

Euro.cz: John se měl s Michálkem sejít na přelomu října a listopadu

Informaci, že o údajném uplácení na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) věděl i ministr vnitra John, a to dokonce dřív než premiér Nečas, přinesl server euro.cz. Právě tato nová informace byla podle serveru předmětem včerejší schůzky Nečase s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. Podle serveru iHned.cz bývalý šéf fondu Libor Michálek připouští, že se s Johnem sešel, nicméně až poté, co neúspěšně žádal o schůzku s Nečasem.

John se měl s Michálkem sejít už na přelomu října a listopadu, zatímco o schůzku s Nečasem žádal Michálek až 12. listopadu. Politiky chtěl upozornit na údajné korupční chování Drobilova poradce v souvislosti s veřejnými zakázkami. A právě John měl podle eura.cz Michálka přivést k novináři Mladé fronty Dnes Janku Kroupovi, který kauzu zveřejnil. Michálek záležitost nechce komentovat.

Byly to přitom právě Věci veřejné, kterým John předsedá, které iniciovaly včerejší schůzku představitelů K9. Na ní chtěly od premiéra vysvětlení, jestli věděl o tom, co se kolem ministra životního prostředí děje. Dvouhodinové jednání skončilo bez výsledku a bude pokračovat v neděli odpoledne. Podle serveru novinky.cz už případ vyšetřuje protikorupční policie.

David Ondráčka, ředitel Transparency International:

„Myslím si, že pan Drobil by měl v politice skončit a premiér Nečas musí komunikovat naprosto otevřeně, vysvětlit, jak to bylo, protože jedině tak může tu důvěryhodnost vrátit.“


Týdeník Euro se celý podvečer dotazoval SMS zprávami Nečase, dalších vrcholných představitelů ODS, policejního prezidenta Martinů a pokoušel se kontaktovat Johna. Tito lidé buď odmítli záležitost komentovat, nereagovali na dotazy nebo nezvedali telefon.

Michálek se se šéfem Úřadu vlády Lubomírem Poulem sešel až 11. listopadu a o schůzku s premiérem požádal až o den později. Ministr vnitra už v té době musel minimálně tušit, že pokud by se schůzka odehrála, přijde Michálek na setkání s premiérem vybaven skrytým nahrávacím zařízením. A možný problém svému koaličnímu partnerovi neoznámil.

Drobil kvůli možné korupci na Státním fondu životního prostředí oznámil rezignaci na funkci ministra. Nahrávky, které zveřejnila Mladá fronta Dnes, podle deníku dokazují snahu Drobilova poradce Martina Knetiga získat ve prospěch ODS i ministra stamilionové částky, a to z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci pražské čistírny odpadních vod.