Pozor na náledí. Příští týden obleva, ale Vánoce by měly být bílé

Praha - Od pondělí se oteplí nad nulu, další dny poznamená déšť. Sníh ale do Vánoc určitě neroztaje, na Štědrý den by se naopak mělo opět ochladit. Jediná oblast republiky, kde by nemusely být bílé Vánoce, je jižní Morava, kde je už nyní vrstva sněhu dost nízká. „Neočekáváme žádné výraznější sněžení,“ uvedl meteorolog z ČHMÚ s tím, že slabě padat by mohlo jen v neděli, případně na začátku nového týdne. Od pondělí se však nejvyšší odpolední teploty vyšplhají nad nulu a srážky budou spíš dešťové. Na namrzajícím rozbředlém sněhu se může tvořit ledovka. Dnes komplikuje na řadě míst Česka dopravu čerstvý sníh a náledí. Většina silnic je ale sjízdných. Mimořádnosti na železnici naleznete zde. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

Oteplí se i přes noc. Zatímco z dneška na neděli může přituhnout na minus 15 stupňů, při vyjasnění až na minus 20 stupňů Celsia, příští týden se budou nejnižší noční teploty pohybovat jen mezi minus pěti a nulou.

Na spolehlivé vánoční předpovědi je prý sice ještě brzo, zatím to však vypadá, že na Štědrý den 24. prosince začne opět do Česka proudit studený vzduch. Nejvyšší denní teploty by měly znovu klesnout pod bod mrazu a místo deště bude padat sníh.

Silnice R35 kvůli nehodě kamionu uzavřena

V Olomouckém kraji nadále leží zbytky rozbředlého sněhu či ujetá sněhová vrstva. Kvůli nehodě nákladního automobilu musela být uzavřena silnice R35 z Olomouce na Ostravu. Řidič na rovném úseku silnice nezvládl řízení, prorazil svodidla a vjel do protisměru, nikdo nebyl zraněn. Hasiči na místě přečerpali 400 litrů nafty z proražené nádrže. Policie dopravu na Lipník odvádí po staré cestě. V opačném směru se jezdí jedním pruhem. Havarovaný kamion vyprošťuje těžká technika.

Na rozbředlý sníh řidič narazí na silnicích prvních tříd na severu kraje a na regionálních vozovkách v níže položených oblastech regionu. Na některých menších cestách zejména na Šumpersku a Jesenicku pak leží ujetý sníh krytý posypem. Teploty se dnes ráno v Olomouckém kraji pohybují od minus 13 do minus 6 stupňů pod nulou. Podle meteorologů bude mrazivé počasí trvat po celý víkend.

Dopravu ve Zlínském kraji dnes ráno komplikuje čerstvý sníh. Na řadě vozovek regionu nadále leží zbytky rozbředlého sněhu nebo ujetá sněhová vrstva. Silničáři proto nabádají řidiče k obezřetné jízdě. Při cestě do horských oblastí by pak samozřejmostí měla být zimní výbava. Jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné některé silnice druhých a třetích tříd v Jihomoravském kraji. Týká se to především Hodonínska, Břeclavska a Vyškovska. Po nočním sněžení na nich leží vrstva uježděné sněhové nadílky.

Některá místa dálnice D1 na Vysočině jsou pokryta náledím. Podle dispečinku zimní služby se náledí může vyskytovat v úsecích od 95. až po 154. kilometr. Problémy s námrazou na silnici čekají řidiče také na komunikaci I. třídy na Třebíčsku.

Silnice na jihu Čech jsou podle dispečinku zimní služby cestářů sjízdné. Na většině území je zataženo, v okolí Temelína u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku sněží. V horských oblastech Královéhradeckého kraje je na vedlejších tazích ujetá vrstva sněhu do pěti centimetrů. Mohou se tam tvořit sněhové jazyky. Na silnicích první třídy bývá rozbředlý sníh.

Po několika dnech intenzivního sněžení přestalo na západě Čech sněžit. Silnice v Karlovarském a Plzeňském kraji jsou s opatrností sjízdné. Ve vyšších polohách musejí řidiči počítat s ujetým sněhem na vozovce. Dálnice D5 i silnice R6 jsou po chemickém ošetření mokré, vyplývá z informací silničářů v obou krajích. Ve středních Čechách dnes cestáři nadále nabádají k opatrné jízdě. S komplikacemi se mohou řidiči potýkat zejména na Berounsku, kde na silnicích druhé a třetí třídy leží uježděná vrstva sněhu.

Silničářům v Libereckém kraji se podařilo zprovoznit všechny silnice, na kterých ještě během pátku padající sníh a silný vítr komplikovaly dopravu. Krajský dispečer Pavel Pospíšil dnes řekl, že všechny silnice v regionu jsou sjízdné. Na vozovkách, na kterých silničáři používají sůl, je rozbředlá vrstva sněhu, na ostatních uježděná vrstva pokrytá drtí.

V Ústeckém kraji zůstávají po sněžení a silném větru v minulých dnech uzavřené tři silnice v Krušných horách. Ostatní vozovky v regionu jsou podle dispečera Správy a údržby silnic Ústeckého kraje sjízdné. Silničáři ale řidiče upozorňují, že při jízdě mají být opatrní a do hor nejezdit bez sněhových řetězů.

Nehoda kamionu
Nehoda kamionu
Více fotek
  • Nehoda kamionu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2185/218472.jpg
  • Nehoda na náledí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/163/16289.jpg