NKÚ si posvítí na projekt státních maturit i Pražský okruh

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad chce v příštím roce prověřit peníze, které stát utratil za projekt státních maturit. Chce také prověřit peníze určené na vybudování mýtného systému i na výstavbu silničního okruhu okolo Prahy. Vyplývá to z plánu kontrolní činnosti úřadu na jeho webových stránkách. Celkem si úřad pro příští rok naplánoval 31 kontrol. Kromě toho se chce zaměřit na dotace ze státního rozpočtu i na záležitosti financované z fondů EU.

„Oblast sledujeme dlouhodobě a budeme se v příštím roce zaměřovat na další operační programy, které jsou typické pro toto programové období,“ řekl prezident úřadu František Dohnal. NKÚ chce také zkontrolovat, jak hospodaří Česká exportní banka s penězi ze státního rozpočtu a jak v ní ministerstvo financí dohlíží na výkon akcionářských práv státu. Na kontrolu se má připravit ministerstvo vnitra i některá policejní ředitelství. NKÚ u nich bude zjišťovat, co dělají s penězi na nákup techniky. Pozornosti úřadu neunikne ani výstavba pražského okruhu. Svoji pozornost zaměří na ministerstvo dopravy, Ředitelství silnic a dálnic i Státní fond dopravní infrastruktury. Jen jeho nová část mezi Modleticemi a Slivencem, zprovozněná letos v září, stála přes 18 miliard korun.

 Kontroloři se také chystají prověřit přípravu státních maturit, která stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do příštího roku se náklady zvýší o dalších 285 milionů korun. Provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Původně měly státní maturity začít v roce 2008, poté v roce 2010. Nové zkoušky byly odloženy na jaro roku 2011. Někteří kritici označují tento projekt za předražený.

Nejvyšší kontrolní úřad předkládá své závěry vládě

Miroslav Kalousek, ministr financí:

„Zhruba v polovině případů mám pocit, že by kontroloři potřebovali vyšší kvalifikaci. V polovině případů se jedná o velmi užitečná zjištění, na základě kterých můžeme aplikovat účinná opatření pro to, aby se to neopakovalo.“


Kontrolní závěry dostává i sněmovní kontrolní výbor. Ten si může podle svého uvážení předvolat ministry i další státní úředníky a žádat od nich vysvětlení. Člen výboru a jeho někdejší předseda Vladimír Koníček (KSČM) hodnotí kontrolní plán NKÚ jako dobrý. Vytkl by mu pouze to, že v něm není kontrola projektu informačního systému Státní pokladna, který připravuje ministerstvo financí.