Rybova mše z úst politiků v katedrále sv. Víta

Praha - Někteří čeští poslanci a senátoři spolu se svými britskými kolegy si dnes večer zazpívali v katedrále sv. Víta na Pražském hradě Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby. Politici se tak stali součástí hudebního sboru dětí a rodičů Základní umělecké školy z Prahy Hostivaři, která dnešní koncert zorganizovala. Tradice vznikla v Londýně před třemi lety, kdy britští poslanci se Rybovu mši naučili dokonce v češtině. To bylo impulsem k tomu, aby to čeští politici zkusili také.

Ředitel školy Jiří Stárek nenechal nic náhodě. Každý z poslanců a senátorů dostal text Rybovy mše, kde měl fixou vyznačen svůj hlas, a k tomu měli i CD, kde byl jejich hlas přímo natočen. Taková příprava byla zvolena mimo jiné i proto, že všech 45 britských a 20 českých politiků spolu s rodiči a žáky neměli na trénink moc času. Podařilo se jim totiž sejít jenom ke dvěma zkouškám. 

František Bublan (ČSSD)

„Jsou tady všichni politici ze všech možných politických stran. Tak si tady notujeme, když se nám to nedaří ve sněmovně, tak aspoň tady.“


V hudebním sboru se tak sešli jak současní tak bývalí poslanci nebo senátoři. Bez ohledu na stranickou příslušnost si společně Rybovku zazpívali například David Rath, Martin Bursík a Jiří Čunek. Sólové party zpívali profesionálové například bassista Martin Vodrážka a mezzosporanistka Lucie Špičková. Záštitu nad koncertem převzal kardinál Miloslav Vlk. 

Rybovu mši vánoční si politici spolu s jejich rodiči zazpívali už po třetí a v tradici chtějí pokračovat. Příští rok dostali pozvání zazpívat si ji i v Londýně, kde se v roce 2007 poprvé uskutečnil tento ojedinělý projekt - poslanci britského parlamentu z Dolní sněmovny a Sněmovny lordů společně, bez rozdílu politické příslušnosti, nacvičili Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby, a to v českém jazyce.