Jde o vládní krizi, či nikoli? Kočí váhá s podporou vlády

Praha - Odpoledne budou koaliční strany pokračovat v jednání o korupční kauze na ministerstvu životního prostředí. Setkání špiček ODS, TOP 09 a VV se uskutečnilo již v pátek večer, politici ho ale přerušili a odložili na neděli. Prezident Václav Klaus se odcházejícího ministra Pavla Drobila zastává: podle něj je celá kauza zbytečná a byl by rád, kdyby ministr odcházet nemusel. Prezident ještě Drobilovu rezignaci neobdržel. O krizi podle něj nejde. Naopak Kristýna Kočí z Věcí veřejných se domnívá, že důvěra v protikorupční vládu upadá, situaci tak vnímá jako vládní krizi, dokonce by měla problém zvednout pro vládu ruku. Na dnešní K9 budou VV požadovat okamžitý odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Ten podle ní pochybil tím, že obešel svého nadřízeného a šel přímo za premiérem Nečasem. Úvaha o odstoupení Radka Johna není podle ní na pořadu dne.

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík míní, že setkání Martinů a Nečase bylo sice „nestandardní“, nicméně podle Gazdíka je v Drobilově případu celkově řada otázek, které je nutné zodpovědět. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř uvedl, že je třeba na koaliční schůzce případ osvětlit, později vyvrátit možná podezření, a pokud byl porušen zákon, měla by ho řádně vyšetřit policie.

Kristýna Kočí v OVM

0„Informace o schůzce Radka Johna s Michálkem unikla z útvaru protikorupční policie do médií. John je přesvědčen, že informace unikla přes Ivana Langera. Je proto podle ní nutné “delangerizovat„ ministerstvo vnitra.“

Nicméně mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek o žádných únicích informací od policie nic neví.

Sama Kristýna Kočí by nyní měla problém zvednout ruku pro současnou vládu, pravděpodobně by odešla ze sálu. Nicméně VV hlasují vždy společně, takže ona čeká na rozhodnutí klubu. Nicméně již nyní pochybuje, že by se tato vláda mohla nazývat vládou proti korupci.

Klaus - nejde o vládní krizi

Podle prezidenta Václava Klause ale není korupční kauza kolem odcházejícího ministra životního prostředí vládní krizí. Míní, že celá věc je pro vládu nešťastná a zbytečná. Končícímu ministrovi byla dle jeho slov spíš „nadrobena“. Klaus to dnes uvedl v Partii televize Prima. Prezident také řekl, že zatím nedostal Drobilovu rezignaci na ministerskou funkci pro podezření z jeho napojení na údajnou korupci u Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Prezident Václav Klaus:

„Byl bych rád, aby se to všechno otočilo a vyřešilo, aby Drobil nemusel odcházet.“

Prezident současně za další kauzu označil to, že Drobilem odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek o svém podezření o korupci nejprve informoval ministra vnitra a předsedu Věcí veřejných Radka Johna, který mu prý poradil pořídit si důkazy. Klaus zároveň naznačil, že se z Johnova popudu věc nakonec dostala dříve k médiím než k policii. „To jsme ve světě, o němž vůbec nevěřím, že by mohl existovat,“ uvedl.

K9 dnes pokračuje - bude o čem mluvit

Lídři koalice budou dnes odpoledne znovu jednat o údajné korupční kauze u Státního fondu životního prostředí. Premiér Petr Nečas (ODS) kvůli jednání zrušil svou víkendovou cestu do Afghánistánu za českými vojáky s tím, že je pro něj prioritou uklidnění vztahů v koalici. Místopředseda ODS Pavel Drobil ohlásil ve středu rezignaci na funkci ministra životního prostředí. Učinil tak poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil přepisy několika nahrávek rozhovorů jeho podřízených i jeho samotného. Záznamy pořídil Drobilem odvolaný šéf (SFŽP) Libor Michálek. Podle MfD dokazují snahu Drobilova poradce Martina Knetiga získat ve prospěch ODS i ministra stamilionové částky mimo jiné i z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci pražské čistírny odpadních vod.

John se brání: Michálek neměl dostatek důkazů

Michálek kvůli korupční aféře v listopadu žádal o schůzku s premiérem Nečasem. Ještě předtím se sešel také s ministrem vnitra a předsedou VV Radkem Johnem. Ten však tvrdí, že šéf SFŽP Michálek v té době neměl žádné důkazy, kterými by svá podezření podložil.

Radek John, ministr vnitra:

"Setkání K9 bude také o tom, jaká politická rozhodnutí přijmout, aby se zamezilo devastujícímu vlivu Ivana Langera na ministerstvo vnitra a policii."

Ministr vnitra John už dal podle serveru euro.cz podnět Inspekci policie, aby prošetřila jednání policejního prezidenta. Ten se už v pátek večer narychlo kvůli kauze sešel s premiérem Petrem Nečasem. „Je to velmi šokující nestandardní informace, pan policejní prezident by o tom měl nejdříve informovat svého nadřízeného, tedy mě,“ prohlásil John. Protikorupční policie případ šetří a k výslechu by postupně měli zamířit všichni, kterých se kauza dotýká - včetně premiéra. „Klíčové nahrávky byly předány. Měly by být dostatečným podkladem pro následující šetření,“ podotkl Michálek.

Opoziční sociální demokraté si kvůli kauze vyžádali schůzi s hlasováním o nedůvěře vládě, která se uskuteční v úterý. Vládní koalice má ve sněmovně 118 hlasů, opozice tak nemá 101 hlasů k vyslovení nedůvěry. Představitelé TOP 09 už avizovali, že koaliční kabinet podpoří. Ani Věci veřejné podle svého předsedy Johna odchod z koalice neplánují.