Čtvrtá adventní neděle bude ve znamení nákupů i koncertů

Praha - Dnes je čtvrtá adventní neděle, za pár dnů začnou Vánoce. Na adventním věnci si mohou lidé zapálit čtvrtou ze čtyř svíček. Křesťané si dnes v liturgii připomenou narození Ježíše Krista a jeho příchod jako Vykupitele a Spasitele. Někteří lidé dnešní den využijí i k předvánočním nákupům. Čtvrtá adventní neděle bude v České televizi ve znamení charitativního koncertu. Vysílat ho bude z chrámu svatého Mikuláše na pražské Malé Straně, a to dnes v 17 hodin na ČT1. Adventní program je připraven ve všech regionech. Například na Karlštejně zazní Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby.

Na mnoha místech Česka začaly výstavy betlémů různých velikostí a tvarů. Například ve Sborovém domě Archa v Pardubicích je k vidění hned několik unikátních výtvorů: paličkovaný betlém, betlém keramický, dřevěný, papírový, holandský nebo ručně malovaný. Lidé mohou obdivovat více než osmdesát výtvorů nejen z Česka, ale i ze zahraničí.

Mezi nejcennější díla patří nejmenší vyřezávaný betlém u nás. Je zasazený do lískového oříšku. Unikátem je také vánoční výjev nazvaný „Evropská unie sjednocená u jeslí“. Je v něm zastoupeno všech 27 států unie a také kandidátské země. Každá postava má na sobě národní kroj, ručně šitý.

Slovo advent pochází z latinského slova adventus - příchod, v křesťanské tradici se připomíná příchod Ježíše Krista. Pro velkou část Čechů znamená advent spíš než dobu ztišení a rozjímání období hektického nakupování vánočních dárků, shánění stromečků a kaprů a předvánočních úklidů. Rozsvícení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let - na slavení svátků světel zvaných chanuka.

Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel. Chanuka letos židům začala 1. prosince. První počátky slavení adventu se objevují v jižní Galácii, tedy dnešním Turecku, a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. až 13. století je advent začátkem liturgického roku. Adventní věnec má svůj původ v 19. století v Německu.