Michálek dostal nabídku od Bárty, Nečas se mu omlouvá

Praha – Poté, co se odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka včera po jednání koaliční devítky zastal Radek John (VV), se dnes na scéně objevil ministr dopravy Vít Bárta (VV), který Michálkovi nabídl místo ve fondu dopravní infrastruktury. Věci veřejné tak chtějí ukázat, že na oznámení korupce se nedoplácí. Nicméně Michálek podle serveru Aktuálně.cz nabídku odmítl. Bárta potvrdil slova šéfky poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí o tom, že v současné době VV považují aféru na MŽP za zásadní a ohrožující protikorupční mandát této vlády. Podle něj úniky z policejního spisu nejsou jen problémem ministerstva vnitra, ale mají vliv i na věrohodnost celé vlády. Jak Bárta, tak i John zopakovali, že je znepokojuje vliv bývalého ministra vnitra Ivana Langra na ministerstvo vnitra. Prostřednictvím tiskového prohlášení se dnes Michálkovi za své tvrzení, že si jednání s ním chtěl Michálek nahrát, omluvil premiér Petr Nečas.

Vít Bárta na tiskové konferenci podotkl, že občané musejí dostat jasný vzkaz, že oznámit korupci se vyplatí. Způsob, jak se vláda vypořádala s kauzou Drobil o tom podle Bárty nesvědčí, neboť po oznámení korupce na politické půtky doplatil nevinný člověk – v tomto případě právě Libor Michálek, který korupční jednání zveřejnil a oznámil. Vzhledem k tomu, že se o budoucnosti Libora Michálka VV nedohodly s ODS, rozhodli se ministři za VV najít nějaké východisko z této situace. Tak odůvodnil Bárta skutečnost, že nabídl místo Michálkovi na fondu dopravní infrastruktury.

Tiskové prohlášení premiéra Nečase

0Tento výrok byl řečen v kontextu, kdy již bylo zřejmé, že si pan Michálek nahrává své spolupracovníky a nadřízené, proto se tento záměr nedal zcela vyloučit. Přímý důkaz pro toto svoje tvrzení jsem však neměl, a proto se za něj panu Michálkovi omlouvám.

Video Vládní koalice si opět promluví o kauze Drobil
video

Vládní koalice si opět promluví o kauze Drobil

Aktuálně.cz: Michálek Bártovu nabídku odmítl

Podle serveru Aktualně.cz odvolaný šéf fondu životního prostředí vzápětí  nabídku s díky odmítl. „Není to tak, že bych byl nyní bez práce. Dál působím jako finanční poradce,“ řekl Aktuálně.cz Libor Michálek. „Mojí preferovanou variantou je ovšem stále návrat na post, ze kterého jsme byl odvolán,“ dodal.

Chebská výzva

Věci veřejné v Chebu vyzvaly své ministry, aby odešli z vlády, a poslance VV, aby vyslovili vládě nedůvěru v případě, že nebude splněno: 

- do funkce se vrátí odvolaný Libor Michálek
- z funkce odejde policejní prezident Oldřich Martinů
- vláda se musí zavázat ke změně financování politických stran

Vít Bárta zároveň odmítl tvrzení médií o tom, že by s Pavlem Drobilem o osobě Libora Michálka mluvil. On sám Michálka nikdy neviděl, nicméně s Drobilem od léta mluvil několikrát, ale tématem jejich hovoru bylo financování některých dopravních staveb souvisejících s životním prostředím z evropských fondů. Během těchto rozhovorů Bárta Drobila upozornil na úniky informací z jednání do médií a žádal jej, aby tuto věc řešil.

Úryvek z manuálu ministra Radka Johna

Otázka: „Oznámil jsem korupci, nedostanu výpověď?“

Odpověď: „Zaměstnavatel mi nesmí dát výpověď, protože jsem korupci oznámil, trvání zaměstnaneckého poměru chrání zákon.“ 

0John: „Ano, oznamujte korupci, výpověď nedostanete. VV udělají všechno proto, aby vás chránily, pokud někteří kmotři proti vám vyvinou nějaký tlak.“

Právě osud celé vlády nyní záleží na postoji VV, které zatím neřekly poslední slovo, zda skutečně zítra zvednou ruku pro Nečasovu vládu. Dokonce chebská organizace VV prostřednictvím Chebské výzvy stanovila požadavky, které musí být splněny, aby VV podpořily současnou vládu. Koaliční devítka se včera ani po šesti hodinách nedohodla na společném postupu v kauze Drobil. Rozhovory proto budou pokračovat už dnes v podvečer. V úterý pak bude Nečasův kabinet čelit hlasování o nedůvěře, které kvůli skandálu vyvolala opozice. VV chtějí ještě před zítřejším hlasováním dosáhnout konkrétní dohody, jak bude vláda postupovat proti korupci.

„Hned první věcí, kterou budeme projednávat v novém roce, bude protikorupční strategie,“ prohlásil včera po několikahodinové schůzce zástupců koaličních stran premiér Petr Nečas. Předseda nejsilnější vládní strany se tak snažil uklidnit své partnery z Věcí veřejných, jež jsou přesvědčeni, že kabinet kvůli skandálu jednoho z ministrů ztratil svůj protikorupční étos. 

Radek John k Liboru Michálkovi

„Protože ten, kdo oznamuje korupci, nemá být trestán ztrátou zaměstnání, to by korupci nikdo nadále neoznamoval.“

VV jsou natolik zklamány postupem předsedy vlády, že dokonce nemají jasno, jak budou hlasovat v úterý při parlamentním jednání o důvěře vládě. „Dneska musím přiznat, že je ve mně obrovské morální dilema, zda tuto vládu podpořit jako vládu proti korupci, o čemž já teď momentálně velmi silně pochybuji,“ vyjádřila svůj postoj ke kauze předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Kočí v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Opoziční ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě na základě informací, že premiér Nečas věděl o podezření z korupce, ale přesto proti tomu nic nepodniknul.

Václav Láska, Transparency International:

„Michálek udělal dobře, že si hovory monitoroval. Teoreticky správný postup by byl takový, že měl informovat policii. V situaci, kdy jsou ale z korupčního jednání podezřelé nejvyšší politické špičky včetně ministra, měl právo se obávat, že pokud by informoval policii, znamenalo by to okamžitý únik informací.“

Celý skandál spustil odvolaný šéf fondu životního prostředí Libor Michálek, když tvrdil, že byl na něj vytvářen nátlak ze strany poradce ministra životního prostředí Martina Knetiga, aby zařídil únik části peněz z připravovaného projektu pražské čističky odpadních vod ve prospěch ODS. Měla tak být financována politická kariéra šéfa rezortu Pavla Drobila. Michálek si o nátlaku pořídil důkazy v podobě odposlechů. Když se o tom dozvěděl ministr, navrhl Michálkovi, aby nahrávky zničil. O případu informovala Mladá fronta Dnes a Drobil v reakci na to rezignoval na svůj post.