Evropa zůstává na zemi, mráz ochromil Heathrow i Frankfurt

Londýn – Jako při jarní sopečné výluce si připadají lidé, kteří chtějí cestovat letadlem napříč Evropou. Sníh a mráz totiž komplikují provoz na řadě letišť včetně těch největších – všech londýnských aeroportech, ve Frankfurtu nad Mohanem i na pařížských letištích. Kvůli počasí má problémy také dálková železniční doprava, zrušena je například část spojů projíždějících Eurotunelem mezi Velkou Británií a Francií. V noci zasáhlo velmi silné sněžení Skandinávii, kde proto dnes nejezdí téměř nic.

Nejvytíženější evropské letiště Heathrow postihla sněhová kalamita nejvážněji. Tisíce lidí se o víkendu nedočkaly svého spoje a musely nocovat v letištní hale. Ačkoli se dnes dopoledne situace zlepšila, řadu letů musí aeroport stále odříkat. Zrušeny byly například dva dopolední spoje British Airways do Prahy. Rychleji se k plnému provozu vracejí další londýnská letiště, například Gatwick už většinu letů odbavuje, byť se zpožděním.

Nemusí to vydržet. Meteorologové předpovídají pokračující mráz a další sníh ve Skotsku a v Anglii. Šéf British Airways Willie Walsh navíc upozornil cestující, že je většina letů až do Vánoc obsazená, není tedy možné převádět letenky ze zrušených spojů na jiný termín.

V Paříži byla uzavřena obě letiště – aeroport Charlese de Gaulla i Orly. Celkem v jejich halách nocovaly asi tři tisíce lidí. Dnes dopoledne obě letiště oznámila, že musí kvůli sněžení nadále rušit asi 30 procent letů.

Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem se rovněž postupně vrací k plnému provozu, stále však ruší některé spoje. Po poledni se tak cestující nedostanou například do Berlína, Mnichova, Stockholmu nebo Prahy.

Záchranu neposkytnou koleje ani silnice

Oproti letní výluce letecké dopravy po výbuchu sopky Eyjafjallajökull se nemohou cestující ze zrušených letů stoprocentně spolehnout na železnici. Společnost Eurostar zrušila část spojů mezi Londýnem a Paříží. Ve Francii je ochromena i vnitrostátní doprava. Řada lidí musela neplánovaně přenocovat na pařížském nádraží St. Lazare. V Německu je situace lepší, vlaky jezdí a jejich zpoždění většinou nepřekračuje půl hodiny.

V západní německé spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku zakázaly úřady kamionům nad 7,5 tuny vjezd na dálnici. Snažily se tak zabránit zablokování důležitých spojnic obdobně jako v uplynulých dnech, kdy právě nákladní auta způsobila na náledí nejvíce havárií. Podobné opatření platí také v okolí Paříže a v belgickém Valonsku. Tamní policie ráno doporučila řidičům kvůli náledí vůbec nevyjíždět.

Helsinských 70 centimetrů

Noc byla velmi divoká ve Skandinávii. V Helsinkách napadlo rekordních 70 centimetrů sněhu. Městská správa už neví, kam s odklizeným sněhem, tramvaje a autobusy jezdí po městě jen velmi pomalu. Jižněji položené Švédsko dnes kvůli závějím zrušilo 100 vlaků z 350 dopoledních spojů.

Regionální vlaky čekají v Malmö, až budou sjízdné jejich trati.
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Johan Nilsson