Parkování v centru Plzně místy zdraží

Plzeň – Zaparkovat na nejvytíženějších místech v centru Plzně bude v příštím roce obtížnější než dosud. Společnost Parking Plzeň, která se o parkování a výběr poplatků stará, některá místa v centru přesune z parkovací zóny B do zóny A. Řidiči tak budou platit 30 korun za hodinu – o deset korun více než dříve. Nová místa k odstavení aut totiž nabídne parkovací dům s kapacitou pro více než 440 vozidel. Podnikatelský plán společnosti Parking Plzeň už schválila městská rada. Ta také uvažuje o možném zrušení některých parkovacích míst v ulicích a jejich zklidnění.

„V zásadě jsme schválili aktualizovaný ceník, který by měl reagovat na to, že v polovině roku by měl být otevřený parkovací dům. V některých lokalitách bude parkování dražší,“ uvedl náměstek primátora Martin Zrzavecký.

Dražší parkovné v centru zaplatí řidiči ještě před otevřením parkovacího domu, který má stát v lokalitě Na Rychtářce. Do parkovací zóny A se část dosavadních zón B postupně přesune už v první čtvrtině příštího roku.

Parkovné budou muset řidiči platit také v místech, kde dosud bylo stání zadarmo – například u bývalého ředitelství Škody.

Město navíc možná postupně navrhne vytěsnění dopravy z některých lokalit v centru především z oblasti historického jádra. „Myslím, že společným zájmem je zklidnit dopravu v centru, ale musí být adekvátní náhrada,“ poznamenal Zrzavecký. Parkování v novém domě podle něj bude nastaveno tak, aby lidi finančně motivovalo nejezdit s autem do centra.

Plzeň také začne příští rok vyměňovat parkovací automaty, které jsou na hranici životnosti. Celkem je v Plzni ve všech parkovacích zónách téměř devět desítek automatů. Postupná výměna bude záviset na finančních možnostech města.