Poslanci neschválili program mimořádné schůze ke zdravotnictví

Praha – Poslanecká sněmovna už má za sebou obě schůze, které předcházely hlasování o nedůvěře vládě. Ta první začala po poledni a sněmovna řešila zákony vrácené Senátem. Poslanci schválili novelu zákona, podle které mají mít cizinci pojištění pro komplexní zdravotní péči při delším pobytu v ČR, bez úprav Senátu. Stejně dopadla i novela o krizovém řízení. Sněmovna také odmítla, aby stát platil obcím náklady spojené s přípravou řešení živelných katastrof. Po několika odkladech začala v 16:30 mimořádná schůze, kterou svolala ČSSD k situaci ve zdravotnictví. Podle očekávání ovšem nakonec poslanci neschválili její program, tím pádem schůze skončila. Zhruba v půl sedmé pak začala třetí schůze, na které se bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. Po odpolední schůzce koaličních lídrů na Hradě je velice pravděpodobné, že nakonec ČSSD se svým požadavkem neuspěje.

ČSSD se obává, že po avizovaných hromadných výpovědích českých lékařů nastane ve zdravotnictví krizová situace, proto svolala k tématu mimořádnou schůzi. K akci Děkujeme, odcházíme se podle posledních informací připojilo víc než 3 500 lékařů. Pokud by skutečně odešli všichni, narušilo by to provoz skoro poloviny nemocnic v zemi. Ministerstvo přitom nespokojeným ustoupit nehodlá.

Cizinci si budou muset v Česku sjednat cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče pro pobyt nad 90 dní. Poslanci tak přehlasovali Senát, který chtěl tuto povinnost zrušit. Novelu teď dostane k podpisu prezident Klaus. Případnou zdravotní péči o cizince podle sociálních demokratů v dostatečné míře řeší navrhované zvýšení limitu pojistného plnění na dvojnásobek, tedy na 60 tisíc eur (zhruba 1,5 milionu korun). ČSSD také požadovala, aby se toto pojištění výslovně vztahovalo i na léčení duševních poruch.

Ministr vnitra Radek John (VV) už dříve tyto úpravy označil za nadbytečné s tím, že dílčí změny budou předmětem další novely. Podle Johna byly pasáže novely o zdravotním pojištění výsledkem kompromisu ve vládě i ve sněmovně. Ministr upozornil také na to, že pokud by novela nebyla přijata nejpozději na Štědrý den, Česko by se tím vystavilo hrozbě sankčního řízení za porušení práva EU.

Ilustrační foto
Ilustrační foto