Nečas se má setkat s Johnem a Martinů

Praha - Na druhý pokus se dnes má uskutečnit schůzka premiéra Petra Nečase (ODS) s ministrem vnitra Radkem Johnem (Věci veřejné) a policejním prezidentem Oldřichem Martinů. Původně se měla odehrát už minulý týden, kvůli premiérově zaneprázdněnosti ale byla odložena. Není ovšem jasné, zda se s ohledem na dnešní hlasování o nedůvěře vládě a rozmíšce v koalici bude vůbec konat. Schůzku, která měla v pondělí nalézt řešení situace kolem policejního prezidenta, Věci veřejné ihned po jejím zahájení opustily.

John a Věci veřejné trvají na odchodu šéfa policie. Podporu koaliční vládě podmiňovali odchodem Martinů. Podle Johna policie potřebuje personálně uklidnit, navíc špatně hospodaří.

Mezi devatenácti důvody, proč chce John Martinů odvolat, byla také špatná funkce protikorupční policie a dalších celostátních útvarů.

„Signálem akcelerace boje proti korupci je to, že nastoupí v novém roce nejen nový nejvyšší státní zástupce, ale i nový policejní prezident,“ myslí si John.

Ministr vnitra ani vláda ale nemůžou policejního prezidenta odvolat. Spustila se tak série schůzek. Martinů se sešel s prezidentem Klausem i premiérem. Poprvé se ovšem plánuje schůzka ve třech - také s předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem.

Situace se teď zkomplikovala kauzou kolem korupce na ministerstvu životního prostředí. Nečas ale v pondělí těsně před koaliční schůzkou spojil výměnu na místě policejního prezidenta se změnami ve vedení ministerstva vnitra. Řekl, že debatu o širších změnách by ODS chtěla, pokud by požadavek na odchod Martinů padl v souvislosti s hlasováním o nedůvěře vládě.

Věci veřejné dosud nejsou rozhodnuty, jak budou hlasovat. Nečas tvrdí, že jiné hlasování všech 118 vládních poslanců než proti návrhu opoziční ČSSD na vyslovení nedůvěry vládě by bylo flagrantním porušením koaliční smlouvy.