Vesecká podala dovolání v kauze tzv. Zádamského gangu

Praha – Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká podala dovolání v kauze tzv. Zádamského gangu. Nesouhlasí totiž s verdiktem Vrchního soudu v Praze, který vynesl zproštující rozsudek. Dvanáct členů skupiny u soudů čelilo žalobě ze zločinného spolčení, vydírání i dalších trestných činů, za které jim hrozilo až deset let vězení. Čtyři členové si pouze odnesli mírné tresty za drobnější delikty.

Vesecká se podle mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství neztotožňuje se závěry Vrchního soudu v Praze především z důvodu „extrémního nesouladu v hodnocení důkazů a s právními závěry, které z nich soudy vyvodily“. „Zejména se jedná o fakt, že obecné soudy doposud s rozhodováním trestních věcí, v nichž se jedná o komplexní aktivity zločineckého spolčení, nemají dostatek zkušeností a přistupují k nim jako k běžné kriminalitě, což se musí jednoznačně změnit,“ dodala mluvčí.

Podle obžaloby působil gang v západních Čechách od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role. Šéfem skupiny byl údajně Milan Zádamský. Gang prý nutil podnikatele platit za poskytování „ochrany“ a nutil je zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu podle spisu ničil provozovny, napadal hosty a hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných. Skupina podle žalobců také lidem půjčovala peníze a násilím vymáhala jejich splacení i s vysokými úroky.

V případu byly podle žalobců desítky poškozených. Situace některé z nich donutila k tomu, aby se odstěhovali, další pak skončili v psychiatrické léčebně. Soud však po výslechu klíčových svědků konstatoval, že skupině nelze trestnou činnost prokázat, některé skutky se prý ani nestaly. Ve výpovědích poškozených totiž byly značné rozpory.

Podle vrchního soudu provedl krajský senát veškeré možné dokazování a rozpory ve výpovědích posoudil správně ve prospěch obžalovaných. Podle Zádamského advokáta Václava Vladaře bylo důvodem osvobozujícího rozsudku především to, že svědci vypovídali jinak v přípravném řízení a jinak u soudu. Policisté jim totiž podle něj nedokázali položit dotazy, na které se nakonec zeptal až jeho klient. Zádamský označil kauzu za „velké faux pas státních zástupců z Plzně“. Svědci pak podle něj nehorázně lhali a věděla to i policie. Za obvinění prý můžou fámy, které podporovali i novináři.