Hlavní tahy jsou sjízdné, nelétá se na Heathrow

Praha - V nížinách zůstává zataženo a místy se také vyskytují mlhy. Většinou jen slabě mrholí. Odpolední teploty se budou pohybovat nad nulou. Až do zítřejšího poledne platí výstraha meteorologů před ledovkou na celém území. V Karlovarském kraji po několika dnech přestalo sněžit, přesto jsou stále některé silnice jenom obtížně sjízdné. Na mnoha úsecích se navíc může vytvářet náledí. Jízda proto vyžaduje zvýšenou opatrnost. Na dráze zůstává uzavřená úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy v Moravskoslezském kraji. Z pražské Ruzyně se stále nelétá na Heathrow. Mimořádnosti na železnici naleznete zde. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

Dnešní noc byla na silnicích tragická. U Křižanovic na Vyškovsku nejprve zemřel dvacetiletý řidič. Jeho auto dostalo v zatáčce smyk a skončilo na střeše. Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové pak uhořel v autě muž. Podle svědků začalo jeho auto hořet už na silnici a skončilo v poli. Na 44. kilometru rychlostní silnice R10 nakonec srazilo nákladní auto chodce, který na místě zemřel.

V Libereckém kraji jsou všechny silnice sjízdné, dva dny už v regionu nesněžilo a teploty se pohybují nad nulou. Silničáři ale nabádají k velmi opatrné jízdě – sníh na silnicích ztěžkl, jsou v něm vyjeté koleje a auta mohou být neovladatelná. Silničáři se snaží vrstvu rozježděného sněhu uhladit tzv. gradery, kterými zcela shrnou vrchní vstvu sněhu. Auta ale záhy rozjezdí i čerstvě vyhlazený sníh.

Video Vstup Lenky Drmotové
video

Vstup Lenky Drmotové

Ve středních Čechách dnes mohou ležet na některých silnicích zmrazky. Opatrní by měli být zejména řidiči na Kladensku a v okrese Praha-západ. Policie ráno vyjížděla například k nehodě tří osobních aut na silnici ze Sedlčan na Solopysky na Příbramsku. Na místě byli podle Centra dopravních informací zranění.

V noci na čtvrtek bude špatná viditelnost. Meteorologové očekávají mlhy, které mohou namrzat. Místy bude mrholit. Teploty se budou pohybovat mezi -3 až +1 °C. V Čechách se bude místy tvořit náledí, ojediněle ledovka.

Na silnicích v Olomouckém kraji místy leží rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva. Silničáři proto doporučují motoristům jízdu se zvýšenou opatrností.

Mlha komplikovala ráno dopravu na Vysočině, zejména na Jihlavsku. Všechny silnice jsou sjízdné. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na ostatních leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, místy s vyjetými kolejemi.

Na silnicích v Ústeckém kraji panuje oproti předchozím týdnům naprostý klid. Dnešní noc se obešla prakticky bez přísunu nového sněhu a ani ledovka se ve větším rozsahu netvoří, a tak jsou hlavní tahy bez potíží sjízdné. Silničáři se teď zaměřili na protahování silnic nižších tříd.

Na železnici už je uzavřená jen jedna trať

V Libereckém kraji už od rána opět jezdí vlaky na všech tratích včetně Frýdlantska, kde byla ještě v úterý večer uzavřena kvůli závějím trať z Raspenavy do Bílého Potoka. Uzavřena tak zůstává už jen jedna železniční trať – úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy v Moravskoslezském kraji.

Letecká doprava má stále problémy

Letiště Praha zatím eviduje tři zrušené lety British Airways na londýnské Heathrow. Jiné destinace zatím problémy se sněhem neohlásily. „Základem je, jak se bude vyvíjet počasí. Letiště mají problémy i s námrazou, některé lety se výrazně zpožďují,“ uvedla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová. Včera bylo z Ruzyně celkem zrušeno až 30 letů.

Cestující na západoevropských letištích dál čekají, až budou moct domů nebo na Vánoce za příbuznými. Až do zítřejšího rána z londýnského Heathrow odletí jen třetina krátkých spojů. Správa letiště ale podle britského ministra dopravy odmítla pomoc armády s odklízením sněhu. Do devíti ráno středoevropského času bylo zavřené letiště v Dublinu. Naopak Frankfurt se vrací k normálu, i když se zpožděními. Společnost Lufthansa uvádí, že vypraví všechny mezinárodní spoje, s výjimkou těch do Londýna. Ve Frankfurtu dnes bylo zrušeno asi 70 letů z 1 300 plánovaných.

Podobná je situace u rychlovlaků Eurostar, které jezdí mezi Londýnem, Bruselem a Paříží. Devět jich sice bylo i dnes zrušeno, ale zbylých 43 by mělo jet podle plánu. Provozovatel Eurostaru vyzval pasažéry, aby se k odbavení nedostavovali dříve než hodinu před odjezdem. Chce tak zabránit zácpám a zbytečnému čekání.

Letiště Heathrow je plně obsazené, spoje ale neodlétají.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24