Do funkce může Michálka vrátit jen nový ministr

Praha - Odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka může do funkce vrátit pouze ministr. Vzhledem k tomu, že Pavel Drobil rezignoval, změna v čele fondu se dá očekávat až po jmenování nového šéfa rezortu. Některé neoficiální informace hovoří o tom, že Michálkův návrat do funkce patří k tajné dohodě, kterou v úterý na Hradě uzavřely koaliční strany před hlasováním o nedůvěře vládě. Premiér Petr Nečas, který vybere nového šéfa rezortu životního prostředí až po novém roce, dnes ale takové spekulace vyvrátil.

O údajné snaze Drobilova poradce Martina Knetiga dostat z fondu peníze na financování ODS pořídil Michálek nahrávky. Poté, co je předal médiím, ho Drobil minulý týden odvolal z funkce. Kvůli skandálu pak sám podal rezignaci, kterou v úterý prezident přijal. Michálek se chce do funkce vrátit, v tuto chvíli zůstává stále zaměstnancem fondu jako poradce.

Petr Nečas o spekulacích, že dohoda z Hradu se týká i odvolaného Libora Michálka:

„Považuji tu dohodu za diskrétní. Nicméně to, co v ní nebylo, mohu buďto potvrdit, nebo vyvrátit. V tomto případě mohu vyvrátit, že by toto bylo součást dané dohody.“

Fond nyní dočasně vede náměstkyně Radka Bučilová. Řízení ministerstva po Drobilovi, který je stále místopředsedou ODS a poslancem, převzala jeho první náměstkyně a za úřednické vlády Jana Fischera i ministryně Rut Bízková. Kdy se případně Michálek vrátí do čela fondu v současnosti závisí na premiérovi Petru Nečasovi, na němž je výběr nového ministra. Premiér dnes oznámil, že Drobilova nástupce nevybere do konce letošního roku. Výběr si podle jeho slov vyžádá řadu politických jednání, která budou přerušena svátky.

Média spekulují o tom, že Drobila by mohl nahradit jeho dosavadní náměstek Ivo Hlaváč (ODS). Ekologové by rádi v čele rezortu viděli bývalého senátora Bedřicha Moldana, tomu ale stojí na cestě do čela úřadu stranická příslušnost. Ministerstvo životního prostředí podle koaliční dohody patří ODS, kterou Moldan loni opustil a přestoupil do TOP 09.