TOP 09 žádá prošetření tendru na pražskou čističku

Praha - Pražská TOP 09 podá podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na prošetření miliardového tendru na přestavbu pražské ústřední čistírny odpadních vod. Důvodem jsou podezření, že zakázka je od počátku „účelově zneprůhledněna a zmanipulována“. TOP 09 na nejasnosti kolem zakázky na rekonstrukci čistírny odpadních vod poukazuje delší dobu. Vedení města vyzvalo k jejímu zrušení, protože má obrovský korupční potenciál.

„V sázce je víc než jenom pověst magistrátu a momentálního vedení města. Jde o důvěru občanů a dlouhodobou důvěryhodnost Prahy,“ uvedl volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma. Podle mluvčí strany Alžběty Plívové podezření prohloubila kauza údajné manipulace zakázek na Státním fondu pro životní prostřední (SFŽP). Jeho odvolaný šéf Libor Michálek totiž uvedl, že podle informací, které vyslechl, byla prý zakázka nadhodnocena o tři miliardy korun, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě.

„Ve chvíli, kdy se o celý skandál ohledně fondu a čističky v Praze zajímá Evropská komise, je bezpodmínečně nutné, aby podmínky tendru u nás prověřil alespoň ÚOHS,“ poznamenal předseda klubu zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček. Výběrové řízení mělo skončit již na počátku prosince, vedení města ale prodloužilo termín na podávání nabídek do konce ledna. Podle náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) nyní magistrát nemůže tendr zrušit. Vedení města chce proto podle něj počkat na nabídky a poté se rozhodnout, jak dále postupovat.

Primátor Bohuslav Svoboda chce do té doby jednat s Veolií o vyjmutí čistírny z provozních smluv mezi firmou a magistrátem. To je podmínkou, aby Praha mohla získat na přestavbu peníze z Evropské unie. K jednáním do Bruselu se primátor chystá na začátku ledna.