Plzni dochází sůl, bude z ulic kluziště?

Plzeň – Některým plzeňským obvodům dochází posypová sůl, kterou potřebují na údržbu chodníků. Marné přitom jsou jejich prosby o pomoc na magistrátu. Dost soli totiž nemají ani městské technické služby, které mají udržovat sjízdné vozovky včetně hlavních tahů. Důl v Německu, který Plzeň zásobuje, vyhlásil stop stav, stejně jako ostatní distributoři. V Západočeské metropoli se proto dnes sešel kalamitní štáb, aby vypracoval krizový plán.

Solné doly zásobují řadu měst, která potřebují sůl stejně zoufale jako Plzeň. V tuhé zimě se jí nedostává nikomu. „Situace není lokální, ale je po celé Evropě,“ zdůvodnil zastavení dodávek Jiří Kozohorský z plzeňského magistrátu.

Plzeňské technické služby od listopadu spotřebovaly už tři tisíce tun a zbývá jim poslední tisíc. Spotřeba posypové soli se výrazně zvýšila poté, co město začalo pečovat o chodníky – ještě předloni si Plzeň vystačila se dvěma tisíci tun na celou zimu.

Vedení města se nyní muselo rozhodnout, jak nejlépe využije zbylou sůl. „Priority jsou zajištění provozu lékařské záchranné služby, dostupnost zdravotnických zařízení a zachování městské hromadné dopravy v případě, že by nebylo možno použít automobilů při cestách po městě,“ vyjmenoval Jiří Kozohorský.

Zatímco městské silnice se zbylým tisícem tun nejspíš nějak zimu přežijí, chodníky se mohou brzy proměnit v klouzačku. Plzeňské obvody se s nedostatkem soli potýkají už od minulého týdne.

Protože se na město nemohou spoléhat, plánují městské části, jak předejdou podobnému nedostatku v příštích letech. Centrální obvod si chce zřídit vlastní sklad posypového materiálu, aby se mohl solí předzásobit. Jak ale vyřeší nedostatek soli letos, zatím správci chodníků nevědí.

Dochází sůl
Dochází sůl