Ze sádky do tašky - cesta vánočního kapra

Praha – S vrcholícím předvánočním shonem jede na plné obrátky také rozvoz a prodej kaprů. Na sádkách začíná být živo už brzy ráno. Třeba v sádkách v Náměšti nad Oslavou bylo dnes živo už od čtyř hodin ráno a rybáři se nezastavili až do pozdního odpoledne. Přes šedesát tun kaprů je potřeba vyexpedovat během pouhých pěti předvánočních dnů. Na prodejce kaprů se zaměřila i Česká obchodní inspekce (ČOI). Prověřují u nich především vážení a cenu. Ředitel Městské veterinární správy v Praze Antonín Kozák dnes uvedl, že dodržování předpisů ze strany prodejců se v důsledku kontrol z dlouhodobého hlediska zlepšilo.

Aleš Nečas, vedoucí provozu sádky v Náměšti nad Oslavou, říká, že k rybařině patří ryby nejen vylovit, ale i prodat. Zdejší rybáři prodávají obchodníkům kilogram kapra v předvánočním čase za stejnou cenu už 6 let. „Kilo jedničky prodáváme obchodníkům za 63 korun a kilo výběru za 68 korun,“ říká Aleš Nečas. Na prodejních stáncích pak cena stoupá zhruba o 10 korun.

Zákazníci mají největší zájem o kapra bez šupin ve váze mezi 3 - 4 kilogramy. „Lidé jsou naučení na velké kapry. Podle mého názoru je nejchutnější kapr kolem 2,5 kg,“ soudí prodejce kaprů z Velké Bíteše Pavel Dočkal.

Správné označení ceny vánočního kapra i samotné vážení a účtování zajímá při prodeji inspektory ČOI. Na stánku před jedním z chrudimských hypermarketů inspektoři zjistili hned tři provinění u jednoho prodejce. V takovém případě hrozí pokuta i vyšší než 5 tisíc korun. „Není správně ´vytárovaná váha´. To znamená, že zákazník zaplatí třeba 5 dekagramů ještě před tím, než se dá ryba na váhu,“ říká jeden z inspektorů s tím, že mnohdy jde o ještě větší váhový rozdíl.

Odhalené prohřešky inspektoři s obchodníky řeší sankcemi přímo na místě. Pokud nejsou přítomni, přijde na řadu správní řízení. Prodejci ale na svou obranu uvádějí, že mnohé z inspektory odhalených nedostatků prostě vznikají neúmyslně při provozu, jde často o drobnosti třeba při velkém shonu. „Když přijde pět lidí ihned za sebou, nestačí člověk vše upravit tak, jak by to mělo být,“ říká jeden z prodejců.

Kapr
Kapr