Ministerstvo podalo trestní oznámení na Krajskou zdravotní

Praha/Děčín - Ministerstvo financí podalo vrchnímu státnímu zástupci v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z plýtvání s penězi ve firmě Krajská zdravotní. Tato akciová společnost spravuje nemocnice Ústeckého kraje. Podezření se týká údajných chyb při nákupu zdravotnické techniky. Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra již před časem prohlásil, že společnost případné trestní oznámení uvítá, protože se tak celý případ kompetentně prošetří. Podle něho je firma připravena s policií spolupracovat a poskytne jí veškeré informace.

Ministerstvo si objednalo audit v Krajské zdravotní od firmy Deloitte. Ten je již hotov a u konce je i druhý audit, který uskutečnilo přímo ministerstvo u regionální rady. „Z výsledků těchto auditů máme podezření na nehospodárnost, neprůhlednost, nedostatečnou kontrolu a nadhodnocení ceny nakupovaných lékařských přístrojů,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Záležitost prošetří i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Stát zatím podle mluvčího Jakoba neproplatil z evropských peněz ani korunu. Celou záležitostí se budou zabývat jak orgány ministerstva, tak i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten bude zkoumat případné pochybení z hlediska zákona o zadávání veřejných zakázek. „Na základě hodnocení orgánů MF a ÚOHS pak bude jasné, zda bude možné vůbec nějaké evropské peníze proplatit,“ uvedl mluvčí.

Na nejasnou situaci v hospodaření Krajské zdravotní upozorňuje i petice, kterou podepsalo přes čtyři tisíce lidí včetně většiny zaměstnanců nemocnice v Děčíně. Petice žádá odtržení děčínské nemocnice od Krajské zdravotní, která sdružuje pět nemocnic Ústeckého kraje. Signatáři poukazují mimo jiné i na fakt, že Krajská zdravotní platí za některé lékařské materiály víc, než by musela. „Například zdravotnické hygienické prostředky jsou dražší, dělá nám to ročně rozdíl asi sto padesát tisíc korun,“ upozorňuje náměstkyně pro zdravotní péči Nemocnice Děčín Anna Briestenská. Zároveň poukazuje na možnost omezování péče v nemocnici, které Krajská zdravotní údajně připravuje. „V tuto chvíli můžeme vyloučit, že by se v blízké budoucnosti zavřela nějaká oddělení, nemocnice v Děčíně bude fungovat v takovém rozsahu, v jakém funguje,“ slibuje předseda představenstva Krajské zdravotní Petr Benda.

Na stranu nespokojených zdravotníků se přidala i děčínská radnice. V krajním případě by chtěla nemocnici od kraje převzít. Podle děčínského primátora Františka Pelanta je to sice složitý problém, ale jako možné řešení to nevylučuje. Zastupitelé o požadavcích zdravotníků z Děčína zatím nerozhodli. K petici se vrátí znovu v polovině ledna.