Fibingr: Korupční potenciál na straně ministerstva i SFŽP je nulový

Praha - Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr dnes odmítl nařčení, že ve SFŽP manipuloval se zakázkami. Odvolaného šéfa fondu Libora Michálka naopak obvinil, že porušil předpisy instituce. Odmítl podle něj navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise vybírající vítěze tendru na přestavbu pražské čistírny. Podle svých slov má navíc i důkazy, které „celou záležitost staví do zcela jiného světla“. Uvedl, že je již předal policii.

Michálek Fibingra obvinil, že údajně manipuloval se zakázkami ve prospěch ODS. „Za dobu mého působení na SFŽP jsem nikdy neovlivnil hodnocení jediného projektu, nikdy jsem nenaléhal na žádného pracovníka, aby změnil hodnocení projektů a toto se také nikdy nestalo,“ hájil se dnes Fibingr.  

Odmítá například i to, že by zakázku na přestavbu pražské čističky ovlivnilo minulé vedení SFŽP nebo ministerstva, protože byl projekt schválen již v listopadu předchozího roku pod jiným vedením institucí. Dodal, že úkolem SFŽP bylo pomoci Praze sestavit kvalitní projekt, aby jej mohla schválit Evropská komise. „Korupční potenciál na straně ministerstva i SFŽP je tedy nulový,“ zdůraznil.

Michálek v médiích uvedl, že podle informací, které vyslechl, byla zakázka nadhodnocena o tři miliardy korun, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě. „O částce 500 milionů korun pro ODS jsem nikdy neslyšel, považuji to za účelové špinění ODS,“ dodal Fibingr s tím, že není členem této strany. Michálka navíc obvinil, že odmítl jmenovat zástupce fondu, který by za něj dohlížel na výběrové řízení. Údajně nepodepsal dopis, ve kterém Fibingr takového člověka Praze navrhoval, a vyžádal si nové znění dopisu, ve kterém SFŽP již nikoho nenominuje: „Pan Michálek tedy osobně a záměrně snížil stupeň dozoru SFŽP u této zakázky, přičemž tento postup je v rozporu s platnými normami Operačního programu životního prostředí.“