Nevybuchlou válečnou munici stále střeží policie

Český Krumlov – Několik policistů na Českokrumlovsku přijde o Štědrý den. Místo sváteční večeře nebo půlnoční mše musí hlídat kus lesa. V tamních bažinách totiž ještě pořád leží nevybuchlá munice z druhé světové války. Policie nemůže místo nechat bez dozoru.

Rekordní množství munice našli pyrotechnici na začátku prosince. Většinu už vylovili, pak jim práci ale zhatil mráz. Vyprošťování nevybuchlých nábojů pomocí krumpáčů už bylo příliš nebezpečné. Policie musí místo neustále hlídat, nicméně ochrana celé oblasti už není tolik intenzivní, jako tomu bylo v době nálezu. Podle pyrotechniků nedokáže munici ze zmrzlé země nikdo dostat dřív než za několik hodin.

Na dosud přísně utajované místo vyjíždějí hlídky minimálně šestkrát denně. Policisté mají navíc problémy s dopravou, v místě je hodně sněhu. Americké vojáky, kteří v roce 1945 do bažiny nevybuchlou německou a maďarskou munici naházeli, mohlo jen těžko napadnout, že několika lidem o více než půlstoletí později zkazí Vánoce. „I o svátcích budou hlídky na místě minimálně několik hodin,“ uvedla mluvčí krumlovské policie Michaela Pavlíčková.

Oficiálně policie místo chrání před amatérskými sběrateli. Ve skutečnosti se ale specialisté více bojí lidí, kteří by z nevybuchlých granátů dokázali získat funkční výbušninu, vhodnou pro výrobu bomb.