Sněžení dělalo problémy v Ústeckém kraji, ledovka na Moravě

Ústí nad Labem - Noční sněžení, pokles teplot a silný vítr dnes komplikovaly dopravu v Česku. Řadu silnic zavál sníh a zejména na severní Moravě se na nich tvořilo náledí. Největší problémy způsobilo sněžení zřejmě v Ústeckém kraji, kde byly uzavřeny tři silnice. Dopravní nehoda osobních aut dnes odpoledne přechodně zablokovala státní silnici I/11 u Třebechovic pod Orebem. Při havárii se zranili tři lidé, jednoho musel transportovat do nemocnice vrtulník. Mimořádnosti na železnici naleznete zde. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

V Ústeckém kraji dnes byly kvůli sněžení a silnému větru uzavřeny silnice přes Nakléřovský průsmyk mezi Telnicí a Petrovicemi, z Krásného lesa na Adofov a z Výslunní na Rusovou na Chomutovsku. Potíže byly v Krušných horách od Chomutovska po Ústecko. Dispečer silničářů v kraji řidičům už ráno doporučil, aby raději nevyjížděli. Situace byla komplikovaná nejen na horách, ale i v nižších polohách. Dálnice D8 přes Krušné hory dnes byla průjezdná. Na Štědrý den tam provoz komplikovaly následky hromadné nehody, která se stala na navazující německé dálnici A17.

Na silnicích v Moravskoslezském a Olomouckém kraji se dnes tvořilo náledí a dopravu ztěžovalo sněžení. Náledí se vytvořilo třeba na silnici z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku do Rožnova, na Jesenicku a na Přerovsku. V Olomouckém kraji místy přes den sněžilo. Na ujetý, někde zledovatělý sníh narazili řidiči na vedlejších silnicích na Šumpersku.

Auto uvízlo na přejezdu, lidé se zachránili útěkem

Útěkem z vozidla, které uvízlo na železničním přejezdu, si dnes mezi obcemi Horní Police a Stružnice na Českolipsku zachránila život osádka osobního automobilu. Řidič se na kluzké silnici snažil vůz zabrzdit, automobil ale zastavil až uprostřed přejezdu. Právě v tom okamžiku klesly závory a řidič nemohl odjet. Při srážce s vlakem byl vůz Ford Mondeo zcela zničen. Poškozen byl i vlak.

V Libereckém kraji museli být řidiči opatrní především v horských oblastech a na silnicích třetích tříd, kde se tvořily sněhové jazyky a některá místa namrzala. Podobná byla situace na Valašsku, kde vedlejší cesty místy pokrývala sněhová kaše a na horách ležela na vozovkách ujetá vrstva sněhu. Místy byly vyjeté ledové koleje.

Sněhové přeháňky dnes ráno komplikovaly dopravu v Jihočeském kraji a na Vysočině. Na jihu Čech sněžilo na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku, silnice ale byly sjízdné a hlavní tahy byly většinou mokré po chemickém ošetření. Na Vysočině se ke sněžení přidal silný vítr. Sněžilo hlavně na Třebíčsku a Žďársku. Na Jihlavsku byly ve zledovatělé vrstvě na některých místech vyjeté koleje.

Snížená viditelnost byla kvůli sněžení na některých místech Plzeňského kraje. Na dálnici D5 ležely ráno mezi 80. až 131. kilometrem zbytky sněhu po pluhování, na zbývajícím úseku byl sníh rozbředlý po chemickém ošetření. Souvislejší vrstva sněhu byla v oblasti Šumavy. V Karlovarském kraji byly rychlostní silnice a cesty první třídy pokryty různě vysokou vrstvou převážně rozbředlého sněhu, před polednem však začaly srážky slábnout a sněžilo jen drobně.

Vrstva nového sněhu byla od noci na mnoha místech na východě Čech. Slabá sněhová vrstva byla častá na menších silnicích v okolí Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, v Železných horách, na Náchodsku, Rychnovsku, Trutnovsku, v Orlických horách a v Krkonoších. Na mnoha komunikacích v nižších polohách byl sníh rozbředlý. Nový nebo rozbředlý byl rovněž na středočeských silnicích. Na Berounsku, Kladensku a v okrese Praha západ zůstával na silnicích ležet sníh v souvislejší vrstvě a byl ujetý.

Omezení dopravy na dálnici
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24