Stovky lidí oslavily Štědrý večer na pařížském letišti, situace se zlepšuje

Paříž - Kolem 300 lidí strávilo štědrovečerní noc na pařížském letišti Roissy-Charles de Gaulle, které během pátku zrušilo kvůli nepřízni počasí třetinu plánovaných letů. Podle správy letiště to bylo v historii vůbec poprvé, co počasí přinutilo tak velké množství lidí nocovat o svátcích v letištním terminálu. Dopravní kolaps v Paříži postihl v pátek tisíce lidí. Lidé žijící v Paříži a okolí se z letiště vrátili domů, většina ostatních se přemístila do místních hotelů. Během dnešního dopoledne se situace vrátila k normálu. Na pražském letišti se po několika dnech, kdy letecké společnosti rušily až tři desítky letů, situace vrací k běžnému provozu. Dopravci dnes z Ruzyně zrušili pouze jeden let, a to do Frankfurtu nad Mohanem. Ze dvou destinací, z Frankfurtu a z Krakova, pak letadlo nepřiletělo.

V prostorách letiště ale přesto zůstaly zástupy nespokojených vánočních turistů. V halách letiště, které je třetím největším v Evropě, byla rozmístěna rozkládací lehátka, cestující dostali od letištní správy zdarma občerstvení, pro děti vedení letiště připravilo drobné dárky. V letištní kapli se v noci na dnešek konala improvizovaná vánoční bohoslužba, kterou navštívilo nemálo lidí. Mezi turisty uvězněnými na letišti bylo totiž mnoho věřících, kteří měli na svátky namířeno do Vatikánu nebo do Betléma. Chaos způsobil na pařížském letišti údajně nedostatek chemického prostředku pro rozmrazování povrchu letadel. Vedení letiště sice tyto zprávy popřelo, ale někteří z cestujících se nechali slyšet, že letištní správu kvůli zmatkům zažalují.

Problémy mají francouzské rychlovlaky TGV

Během dnešního rána se situace na pařížském letišti vrátila k normálu. Nová zásilka rozmrazovací tekutiny dorazila z USA, zpoždění má už jen několik letů. Odbavení cestujících probíhá normálně včetně letů aliance Sky Team, jejímž členem jsou i České aerolinie. Problémů se ale nezbavily francouzské rychlovlaky TGV. Z obav před odskakujícími úlomky ledu, které by mohly poškodit podvozky vlaků, snížila TGV rychlost na všech tratích s výjimkou západu a jihozápadu Francie. Zpoždění se pohybuje mezi 30 až 90 minutami.

Nové příděly sněhu dnes neušetřily velké oblasti Německa v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Dolním Sasku, dopravní chaos panuje na baltském ostrově Rujana. Silničáři se snaží udržet sjízdné alespoň hlavní tahy, velký počet silnic je ale neprůjezdných. Spíš než technika nyní podle agentury DPA situaci pomáhá zvládat slabý sváteční provoz. „Lidé si užívají Vánoc, než aby v tomhle počasí někam cestovali,“ řekl agentuře mluvčí německé silniční policie. Bez větších problémů funguje v Německu železniční doprava.

Vyřešit se podařilo kritickou situaci mezi Berlínem a Hannoverem, kde v pátek zastavila železniční provoz námraza na dálkovém vedení elektřiny. Ze stejných důvodů je stále odkloněno na jinou trasu železniční spojení mezi Magdeburgem a Braunschweigem. V Severním Porýní-Vestfálsku policie varovala obyvatelstvo před pádem stromů obtěžkaných sněhem poté, co padající větev u Gelsenkirchenu zabila sedmačtyřicetiletou ženu.

Situace v Británii se zlepšuje

Všechny letové dráhy s výjimkou jediné muselo uzavřít mezinárodní letiště v Bruselu, kde rovněž strávilo nedobrovolně noc na dnešek několik set lidí. Stabilizovat situaci se naproti tomu podařilo v Británii, kde většina letišť obnovila normální režim. Kritická situace trvá na dánském ostrově Bornholm, kde místní dopravní služby už vzdaly pokusy očistit místní silnice od přívalů sněhu. Spojení ostrova s pevninou bylo přerušeno, tři osoby se pohřešují. Policie vyzvala obyvatelstvo, aby během kalamity nevycházelo z domovů.

Padající sníh způsobil dopravní chaos i na železničních spojích v jižním Švédsku. Zimní počasí zkomplikovalo vánoční pohodu také v Rakousku. V obci Schwechat jihozápadně od Vídně museli hasiči odpálit šedesát metrů dlouhou ledovou kru, která blokovala tok místní říčky. Zákrok, při němž bylo použito půl kilogramu trhaviny, skončil úspěšně.

Podle BBC si na nepřízeň počasí nestěžují snad jen nizozemští policisté, jimž zima pomáhá ve vyhledávání ilegálních pěstíren marihuany. Sníh intenzivně tající na střechách domů totiž prozrazuje místa, kde pěstitelé v podkrovních prostorách podporují růst výhonků drogy umělým osvětlením.