Množství prachu v ovzduší na severní Moravě během dne kleslo

Ostrava - Množství prachu v ovzduší v Moravskoslezském kraji během dnešního dopoledne kleslo. Limity byly ve 13:00 překročeny na sedmi měřicích stanicích z 16. Ráno to přitom bylo na 12. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Ostravě byl překročen limit 50 mikrogramů prachových částic na metr krychlový pouze na stanici v Bartovicích, kde naměřili 59. Nadlimitní hodnoty byly také v Bohumíně a Věřňovicích na Karvinsku, v Českém Těšíně, Karviné, Orlové a Frýdku-Místku. Většinou však překročení limitu nebylo velké. Naměřené hodnoty v ostatních městech byly pod limitem.

V regionu stále platí signál regulace výroby pro největší průmyslové podniky, které vypouštějí nejvíce znečišťujících látek. V Ostravě také lidé mohou jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Meteorologové předpokládají, že se během dneška situace ještě dál zlepší, ale hodnoty se budou nadále pohybovat kolem limitu.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v Evropě a právě v zimním období bývají rozptylové podmínky nejhorší. Lidé jsou vystaveni zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví. Město Ostrava dokonce kvůli špatnému ovzduší podalo žalobu na stát, který podle vedení města nepřijal dostatečná opatření pro zlepšení situace.