Dětem z domovů může okořenit Vánoce exotická zvěř

Voletiny (Trutnovsko) - Děti z některých dětských domovů tráví vánoční svátky v krkonošských Voletinách u Trutnova, kde pro ně pobyt už tradičně organizuje Asociace dětských domovů. Z Voletin chlapci a děvčata vyrážejí na výlety do okolí, dnes ráno se třeba vydali do zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Návštěva zoo ovšem probíhala poněkud jinak, než jsou běžní turisté zvyklí. Děti se totiž dostaly do míst, kam je jinak vstup zakázaný.

Nejdříve si děti prohlédly, jak jsou ustájené zebry a žirafy a jak se o ně ošetřovatelé starají. Zatímco běžní turisté se na zvířata můžou jen dívat, návštěvníci z dětských domovů si na některé vybrané druhy mohli i sáhnout. „Taková návštěva do zázemí zoologické zahrady je skutečně výjimečná,“ potvrzuje zástupce ředitelky zoo Miroslav Špráchal.

Asociace pořádá vánoční pobyty pro děti, které si jejich rodiče na svátky buď nemohli, nebo nechtěli vzít domů. Na Trutnovsko každý rok přijíždějí kluci a holky z celé republiky. Tentokrát ve věku od čtyř do dvanácti let. „Snažíme se dětem trochu přiblížit Vánoce, jaké by třeba mohly mít doma. I když je to samozřejmě nemožné, když nemají vlastní rodinu,“ tvrdí ředitel Asociace dětských domovů Oudes.

Děti v zoo
Děti v zoo