Mráz se podepsal na tratě i silnice

Praha - Počasí od rána komplikuje situaci řidičům. Přes noc teploty sestoupily výrazně pod bod mrazu a ani přes den se neoteplilo. Sněhové jazyky komplikují dopravu na celém území, především ve vyšších polohách Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V západních Čechách narazily dva vlaky do spadlých stromů. V Ústeckém zůstávají uzavřené horské silnice z Měděnce na Chomutovsku a mezi obcemi Kryštofovy Hamry, Výsluní a Rusová. Na horách bude místy dál sněžit a budou se tvořit sněhové jazyky. Kvůli sněžení v posledních dnech musely České dráhy od pátku uzavřít šest železničních tratí. Čtyři z nich už byly zprovozněny, neprůjezdná zůstala trať Krásná Lípa - Panský. Dnes večer byl provoz zastaven navíc i na trati Smržovka - Josefův Důl.

Mimořádnosti na železnici naleznete zde. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

Místo vlaků vyjely na zapadené železniční tratě sněžné pluhy a frézy. Pomáhaly i s vyprošťováním vlaku, který v noci na dnešek narazil u Mariánských Lázní do spadlého stromu. Náraz roztříštil přední sklo lokomotivy. Strojvedoucí měl podle záchranářů velké štěstí. Když viděl spadlý strom, lehl si na podlahu a tím si možná zachránil život. Z deseti cestujících se nezranil nikdo. Bez zranění skončil i odpolední náraz vlaku do stromu ve Vysoké Peci u Nejdku. U Kyšic na Kladensku zase kvůli počasí dopoledne havaroval kamion, odklízení bude trvat minimálně do půlnoci.

V Plzeňském kraji mohou místy ztěžovat dopravu sněhové závěje či jazyky nebo namrzlé silnice. Podle dispečinku silničářů je však většina cest sjízdná. Nebezpečí tvorby závějí platí rovněž pro část severního Plzeňska, Stříbrsko a Tachovsko. Na některých komunikacích mohou ležet zmrazky nebo se může vytvářet náledí.

Dálnice D5 je mezi 80. až 131. kilometrem pokryta zmrazky a je sjízdná se zvýšenou opatrností, zbylé úseky jsou převážně holé a vlhké. Na silnicích první třídy je většinou rozbředlá vrstva sněhu po chemickém ošetření a jízda tu vyžaduje rovněž zvýšenou opatrnost. To platí především pro Šumavu a Tachovsko. Cesty druhé a třetí třídy jsou převážně pokryté vrstvou ujetého sněhu, hlavně pak na Sušicku a Klatovsku.

0Na začátku povánočního týdne se očekává zvětšená oblačnost a slabé sněžení, nejprve na západě ČR, postupně se přesune na Moravu, kde bude sněžit hlavně v úterý. Teplota se bude držet kolem minus tří až minus sedmi stupňů přes den, v noci klesne na minus osm až minus 12 stupňů. Ve středu a ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, ojediněle se vyskytnou sněhové přeháňky. Při sněhové pokrývce a jasné noční obloze může teploměr ukázat i minus 20 stupňů. Na Silvestra by mělo být oblačno až zataženo, občas sněžení. Nejvyšší denní teploty minus šest až minus jeden stupeň.

Silnice Zlínského kraje dnes ráno místy pokrýval rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva. V některých oblastech sněží. Silničáři proto doporučují motoristům jízdu se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. I ve Středočeském kraji dnes může ztěžovat dopravu ujetý nebo rozbředlý sníh, místy se tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice v kraji jsou ale se zvýšenou opatrností sjízdné.

Sněhové přeháňky a silný vítr komplikují dopravu na Vysočině, hlavně na Žďársku. Silnice jsou sjízdné. Na hlavních tazích leží po chemickém ošetření rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích je zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Žďársku se tvoří sněhové jazyky. Řidiči musí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost.

Sněžný pluh na železnici
Sněžný pluh na železnici
Více fotek
  • Sněžný pluh na železnici autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2201/220088.jpg
  • Zima autor: Jaroslav Hodík, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2012/201161.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1327/132639.jpg