Netopýry probudil silný mráz, ochranáři mají napilno

Praha – Ochranáři mají v posledních dnech spoustu práce se záchranou probuzených netopýrů. Jedním z důvodů je mráz, který letos přišel brzy. Problémy ale způsobilo i zateplení budov, které netopýrům znemožnilo úkryty. Zatímco v loňském prosinci mělo pražské záchranné centrum v péči čtyři netopýry, letos už jich je desetkrát víc. Zvířata pak z Prahy putují do náhradního zimoviště v kladenské záchranné stanici Aves. V dubnu je ochránci probouzejí a snaží se je vrátit zpět do volné přírody.

Netopýry probudily z hibernace silné mrazy, ale i nevhodný úkryt, ve kterém je jim zima. Díky speciálním mechanismům se sice probudí těsně před umrznutím, pokud ale urychleně nenajdou nový úkryt, zahynou. Potřebují totiž mít stálou teplotu, která se pohybuje mezi čtyřmi až deseti stupni Celsia. „Přitahuje je teplo, proto se hodně nacházejí i v bytech,“ dodala Anna Bláhová ze Záchranného centra pro netopýry Praha.

Problémy ale netopýrům nezpůsobily jen mrazy. Jako zimoviště často používají například větrací šachty nebo štěrbiny mezi panely domů. Po zateplení je ale na místě zimoviště čeká fasáda. „Celé generace se vracejí na stejné místo, pamatují si ho, dá se říct, s centimetrovou přesností,“ řekla ČT Dagmar Zieglerová ze Záchranného centra pro netopýry Praha.

Netopýři pak nevědí, kde zazimovat a zalétají do nevhodných míst. Promrzlí a vyčerpaní se navíc nedokáží sami zahřát a doletět dál. Pokud lidé takové netopýry najdou, měli by je přenést co nejrychleji do tepla a zavolat záchrannou stanici. „Nemají potravu, takže by mohli uhynout, na sněhu navíc rychle získají omrzliny,“ dodala Bláhová. Ochranáři netopýra za dva až tři dny dokrmí a naučí ho žrát moučné červy. V dubnu se je snaží vrátit tam, kde je nalezli.