Zlatá ulička i Nový královský palác uvítají turisty barevnějším pláštěm

Praha – Pražský hrad letos dostal nový kabát. Několik náročných zásahů mu letos upravilo vzhled. Dokončena byla několikaletá oprava královského letohrádku, kterému se přezdívá také Belveder. Odborníci pracovali i ve Zlaté uličce. Mozaika nad vchodem do svatovítské katedrály opět jen září. Její obnova byla ale velkým oříškem.

Nejvíce dala restaurátorům zabrat svatovítská mozaika

Restaurátoři museli vyjmout a očistit všechny kostičky, které mozaiku tvoří. „Jelikož těch kostiček je více než milion, bylo potřeba je všechny prohlédnout a ty jednotlivé z nich, které byly poškozené, ošetřit. A jelikož každá kostička je prakticky menší než jeden centimetr čtvereční, tak ta práce byla opravdu velice zdlouhavá,“ popisuje titěrnou práci Ivana Kyzourová z Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.

Nezapomnělo se ani na Zlatou uličku. Neodkladná už byla oprava kanalizace a posila základů historických domečků. Novými barvami se potom pyšní fasády domečků v uličce. Nový plášť dostala i západní stěna středního křídla Nového královského paláce. Tomuto přebarvení z šedohnědé na okrovou předcházel laboratorní průzkum všech hradních fasád.

Petr Měchura z Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky:

„Na základě závěrů tohoto průzkumu byla zvolena barevnost, která odpovídá původnímu řešení, které vzniklo během tereziánské přestavby podle návrhu císařského architekta Nicoly Pacassiho.“

Po šesti letech ukončili restaurátoři i náročnou opravu královského letohrádku. Obnovili tu všechny hydroizolace a odvody vody. Nyní se ale Belveder halí do plachtového kabátu, který ho chrání proti zatékání z tajícího sněhu. Na jaře však už budou návštěvníci jeho krásy moci obdivovat naplno.