Reforma má měnit zdravotnictví už v roce 2011, pokud se nezhroutí

Praha - Zdravotnictví se v roce 2011 možná dočká prvních reformních kroků, pakliže ale tisíce nespokojených lékařů odejdou z nemocnic, nebude je mít ministr Leoš Heger (TOP 09) s kým provádět. Péče v krajích se může zhroutit. Na druhé straně by odchody lékařů umožnily zrušit nadbytečná nemocniční oddělení a přeměnit zařízení akutní péče na léčebny. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel ve Studiu ČT24 uvedl, že počet podepsaných výpovědí se v současnosti pohybuje kolem 3 800. Výpovědi lékařů dnes do nemocnic začala rozesílat právní kancelář. Jejich přesný počet bude podle Engela zveřejněn, až budou všechny rozeslány.

Vůči pacientům stouply v tomto roce finanční nároky ze strany zdravotní péče; kraje už neplatí regulační poplatky, narostly doplatky za léky i ceny léků ve volném prodeji. Dalším zatížením pro peněženky má být reforma, která zvýší poplatek za den v nemocnici z 60 korun na 100 a umožní legální připlácení na nadstandardní péči. Zdravotnické reformy jsou částí vládního národního plánu reforem, který má být hotov do března. Heger chce novelou zrušit zákaz připlácení. Pacienti by si už příští rok mohli připlatit na materiál, třeba endoprotézu, a v roce 2012 i na lepší péči.

Heger se domluvil s krajskými hejtmany a pojišťovnami na spolupráci při úpravách nemocniční sítě v krajích, k tomu změnu zákona nepotřebuje. Reformní práce budou pokračovat přípravou zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Heger dá k diskusi normy připravené jeho předchůdcem Tomášem Julínkem (ODS). Chce využít všeho, na čem se shodnou zdravotníci. Pro příští rok vydal úhradovou vyhlášku, která poprvé za dvacet let snižuje platby lékařům a nemocnicím za léčení.

Video Reportáž Blanky Poulové z Vysočiny
video

Reportáž Blanky Poulové z Vysočiny

Martin Engel:

„Pokud by nyní přišla nabídka, že se našly peníze na splnění našich požadavků, stáhli bychom výpovědi. Znovu opakuji, že to nechceme na úkor státního rozpočtu, víme o rezervách přímo uvnitř zdravotního systému. Jen chceme otočit penězovody směrem k zaměstnancům.“

Poprvé za dvacet let ale mohou politici využít toho, že lékaři, kteří dosud hájili dílčí zájmy svých odborností, se shodli na nutnosti reforem. Odboráři účast podmínili růstem platů lékařů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. V nátlaku na politiky jim pomáhá profesionální agentura.

LOK-SČL v březnu spustil kampaň Děkujeme, odcházíme. Lékaři prý nebudou čekat na zvýšení platů až po reformě a začali podávat výpovědi. Nyní mají zhruba 50 tisíc korun za práci se službami a přesčasy, chtějí kolem 70 tisíc za běžnou pracovní dobu. V reakci na výzvu odborů slíbila tehdejší ministryně Dana Jurásková změny, které povedou k lepším platům. Připravila vzdělávací novely.

V podzimní fázi kampaně Děkujeme, odcházíme objela černobílá sanita většinu nemocnic. Připravenost k výpovědi podepsalo 4 200 lékařů, dosud ji podalo 3 800, hlavně z klíčových oborů jako anesteziologie či chirurgie. Bez nich nemocnice nemohou operovat.

Milan Kubek, prezident ČLK:

„Doufám, že u vlády zvítězí zdravý rozum, začne konečně problémy ve zdravotnictví řešit a davy lékařů nakonec neodejdou. Česká lékařská komora akci podporuje, protože jejím cílem není vyhnat lékaře do zahraničí, ale naopak udělat vše pro to, aby v nemocnicích zůstávali.“

Vláda na tlak odborů nereagovala. Heger vyzval lékaře, ať výpovědi odloží. Chce čas na reformy, aby přesměroval peníze do platů. Ministr hodlá ušetřit za předražené léky a přístroje. Očekává, že zdravotní pojišťovny dají smlouvy jen na potřebnou péči. Zdravotnická zařízení dostanou o dvě procenta méně peněz než dosud. Nemocnice mohou vykázat méně péče až o šest procent, dostanou plnou platbu. Tím pokryjí růst nákladů a udrží platy.