Hlavní tahy zůstávají sjízdné, problémy mají letadla

Praha - Počasí bude až do konce roku mrazivé. Dnes odpoledne je převážně oblačno až zataženo a očekává se slabé občasné sněžení, zejména v Čechách. Teploty se většinou pohybují mezi 3 až 8 stupni pod nulou. Vozovky jsou většinou holé a vymrzlé. Hlavní tahy v Česku jsou sjízdné, na komunikacích nižších tříd a v horských oblastech ale leží zledovatělé zbytky ujetého sněhu. Ráno místy klesly teploty i pod minus deset stupňů Celsia. V Ústeckém kraji zůstávají po sněžení z minulých dnů uzavřené dvě horské silnice: z Krásného Lesa na Adolfov na Ústecku a z Horní Halže na chatu Nástup na Chomutovsku. V Mariánských Lázních vyhlásili kalamitní stav. Kvůli počasí byly na Ruzyni zrušeny přílety a odlety ze Štrasburku, Moskvy a Samary. Neodletěl ani let Delta Airlines do New Yorku. Mimořádnosti na železnici naleznete zde. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

Dálnice D1 je mokrá po chemickém ošetření, rychlostní silnice R56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem je podle silničářů holá a vymrzlá. Na dálnici D5 v některých úsecích sněží a na vozovce je nově napadaný sníh, jinde je dálnice po chemickém ošetření mokrá. Dálnice D8 je bez problémů sjízdná i v úseku přes Krušné hory.

Cesty do horských středisek jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči by neměli zapomenout ani na sněhové řetězy.

V Karlovarském kraji opět napadalo několik centimetrů sněhu, a silnice jsou tak sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na všech leží různě vysoká vrstva sněhu. Někde je rozježděný, jinde vytváří souvislou vrstvu a nechybějí ani namrzlá a kluzká místa. V Mariánských Lázních dokonce vyhlásili kalamitní stav. Zejména menší obce nemají na údržbu chodníků techniku ani prostředky.

V Libereckém kraji se před polednem vyjasnilo. Teploty se ale stále pohybují kolem šesti stupňů pod bodem mrazu, což může snižovat účinnost chemického posypu. Vozovky mohou namrzat. Řidiči by si měli dávat pozor na mostech, ale také při odbočování a vjíždění do křižovatek, kde se místy objevují zledovatělá místa. Právě na křižovatkách jsou dnes podle policie nehody nejčastější.

Zvýšenou pozornost doporučují silničáři i na hlavním tahu I/9 u Svoru na Českolipsku, kde se na zhruba čtyřkilometrovém úseku od odbočky na Novou Huť propadla vozovka a jsou tam díry. Na Jindřichohradecku zůstávají na vozovkách zbytky rozbředlého sněhu. Silnice jsou na většině území Jihočeského kraje holé a mokré, na některých místech vane slabý vítr.

V Jizerských horách začaly před polednem jezdit vlaky na trati ze Smržovky do Josefova Dolu na Jablonecku. Zhruba pětikilometrová trať vede úzkými údolími, uzavřena musela být z bezpečnostních důvodů v neděli v podvečer kvůli ledovým převisům.

Podle meteorologů by mohly teploty v České republice v noci ze středy na čtvrtek klesnout při vyjasnění dokonce až pod minus 20 stupňů.

Počasí zkomplikovalo dopravu zejména v Karlovarském kraji.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24