Mezi svátky si celníci zašli do nelegální palírny

Ostrava - Celníci a kriminalisté v Ostravě odhalili velkou výrobnu nelegálního alkoholu, kterou řídila organizovaná skupina překupníků. Při zátahu zatkli sedm lidí, tři skončili ve vazbě. Navíc policie zajistila i 20 tisíc litrů lihu a 10 tisíc litrů již vyrobeného a do lahví stočeného alkoholu. Z vyjádření mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavly Zdobnické vyplývá, že kdyby se vše dostalo do prodeje, stát by na daních přišel o 6 milionů. Policie už proto trojici obvinila z trestného činu krácení daně, za to jim hrozí až deset let vězení.

Skupinu celníci a policisté sledovali delší dobu. Věděli, že překupníci ve velkém dovážejí ze Slovenska do Ostravy směs pro speciální dezinfekci. „Tu pak ve skladech upravovali. Navíc z ní bez dodržování jakýchkoliv hygienických předpisů vyráběli alkoholické výrobky různých značek,“ popsala proces Zdobnická s tím, že nepříliš kvalitní alkohol poté prodávali v Moravskoslezském kraji. „Pití jejich výrobků mělo velmi negativní vliv na zdraví člověka,“ dodala. Ve směsi byl totiž obsažen chlór, který může i při velmi malých koncentracích podráždit zažívací trakt.  

Vladimír Steiner, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR:

„Podle průzkumu trhu stále držíme odhad, že okolo 15 procent celkové výroby lihovin, tedy zhruba 150 hektolitrů lihovin ročně, tvoří černý alkohol.“

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Celníci sledovali členy gangu tajně. Viděli tak, jak do kamionu nakládají prázdné velkoobjemové nádoby. O den později pak viděli i to, jak se kamion vrátil s nákladem lihu. „Při samotné vykládce tohoto lihu celníci společně s policisty zasáhli a pachatele zadrželi,“ řekla mluvčí celníků. Dodala, že přímo v kamionu bylo 20 615 litrů téměř čistého lihu.

Ve výrobní hale a nedaleké garáži pak zasahující jednotka našla stáčecí i plnicí linku, hotovost ve výši 350 tisíc korun a téměř 10 tisíc litrů již hotového alkoholu. Podle mluvčí se jedná o „největší záchyt celní správy za poslední období“.