Po rozvodu dítě matce? Poslanci chtějí toto pravidlo změnit

Praha – Děti by měly být po rozvodu rodičů svěřovány do střídavé péče mnohem častěji, než tomu je v současnosti. Počítá s tím novela zákona o rodině, kterou do sněmovny předložil poslanec ODS Pavel Staněk. Nově by tak měl soud uložit střídavou péči vždy, když to nebude přímo proti zájmům dítěte. Změnit by se také měla lhůta pro popření otcovství ze současných šesti na osmnáct měsíců.

Staněk v důvodové zprávě uvádí, že teď končí po rozvodu 90 procent dětí v péči matky. Střídavou výchovu soudy nařizují jen asi ve třech procentech případů. „Přitom střídavá a společná výchova mohou nejlépe zajistit dítěti péči, která by odpovídala situaci, kdy spolu rodiče žijí dál,“ argumentuje Staněk. Proto chce novelou dosáhnout toho, aby soudy nařídily střídavou péči pokaždé, pokud budou o výchovu dítěte stát oba rodiče. Podle průzkumů ze zahraničí jsou prý totiž děti ve střídavé péči mnohem lépe adaptované na život. Střídavou péči by tak podle návrhu měly soudy zavrhnout jen tehdy, když není jeden z rodičů schopen se o svého potomka postarat. 

Podle Staňka jsou v nejhorší situaci děti, které žijí s matkou a otčímem. „Děti vyrůstající bez otce jsou mnohonásobně více ohroženy poruchami chování, závislostmi nebo dokonce kriminálním jednáním. Z toho vyplývá, že střídavá péče by měla být principiálně v zájmu dítěte,“ argumentuje poslanec v důvodové zprávě. 

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Druhá část novely se týká popření otcovství, která by se měla prodloužit až na tři roky. Tato úprava by se měla vztahovat pouze na děti narozené v manželství. Návrh novely tak reagoval na rozsudek Ústavního soudu z letošního července, podle kterého byla lhůta příliš krátká a poškozuje práva otců. Soud proto s platností od 31. 12. 2011 zrušil sporné ustanovení zákona o rodině, které půlroční lhůtu obsahuje. 

Soudy se brání: Většina manželů se dohodne předem

Návrh má ale i své kritiky, některým otcům se nelíbí, že v něm zůstala zachována podmínka „v zájmu dítěte“. Zájem dítěte ovšem není nikde definován, soudy si ho prý proto vykládají zcela svévolně. Jako bezzubý pak návrh hodnotí i sami soudci: „Tam, kde rodiče přijdou předem domluveni na střídavé péči, tak se jim bez výjimky vyhovuje. Čili říct, že novela změní počty rozhodnutí ve prospěch střídavé péče, se podle mého názoru nedá,“ upozorňuje viceprezident Soudcovské unie Tomáš Mottl. 

Podle soudců se navíc více než polovina rozváděných párů předem dohodne, že dítě bude svěřeno do péče jednoho z nich, a to většinou matce. Přesto má prý poslanec Staněk pro svůj návrh velkou podporu Poslanecké sněmovny. Hlasovat o jeho zákonu začnou poslanci už za měsíc.