Bouře v USA přikovala k zemi tisíce letadel, v Rusku je chaos

New York - Doprava na severovýchodě Spojených států se pomalu vrací k normálu. Tamní letiště jsou znovu otevřená. Letadla k zemi přikovala mohutná sněhová bouře a aerolinky celkem zrušily zhruba 7 tisíc spojů. New York, Boston a Filadelfie už ale opět přijímají a odbavují lety. Odborníci ovšem varují, že než se vyřídí veškerá zpoždění, bude to nějakou dobu trvat. Na letištích totiž uvízly desetitisíce cestujících. Aerolinky také počítají škody: Bouře a její následky je odhadem přijdou na 100 milionů dolarů. Na moskevských letištích zůstává situace kritická.

Přívaly sněhu komplikovaly také silniční a železniční dopravu. Národní dopravce už částečně zprovoznil trať z New Yorku do Bostonu. Silnice ale dál pokrývá sníh a led. Veřejná doprava v New Yorku jezdí nepravidelně, bez proudu jsou stále ještě tisíce lidí. Nehody na namrzlých komunikacích si během dvoudenní sněhové bouře vyžádaly pět životů.

„Někteří meteorologové za celou svou kariéru nic podobného nezažijí, byla to výjimečná bouřka,“ tvrdí meteoroložka Elise Finchová.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Newyorská letiště Johna F. Kennedyho a LaGuardia a Newark v New Jersey již přijímají a odbavují lety a postupně uvádějí do provozu další dráhy. Mluvčí letišť řekl, že za poslední dva dny bylo zrušeno na 4 500 letů a že návrat k normálu potrvá dva až tři dny. Německá společnost Lufthansa dnes uvedla, že všechny lety z Frankfurtu nad Mohanem do New Yorku vypravuje bez problémů.

Podle odborníků na leteckou dopravu budou mít aerolinky velké problémy s lidmi, kteří uvízli na letištích. V letadlech totiž není dost volných míst, protože spoje jsou v období mezi svátky průměrně vytíženy z 90 procent.

Meteorologové předpovídají na zbytek týdne mírnější počasí, takže by úklidové čety mohly z měst a silnic odklidit většinu nahromaděných závějí. Jen v New Yorku napadalo za dva dny půl metru sněhu. Bouře se přesunula na sever, nad Kanadu. Vůbec největší sněhovou nadílku na východním pobřeží USA přinesla dvoudenní bouře do New Jersey. Ve městě napadlo přes 80 centimetrů sněhu.

Na moskevských letištích je situace kritická

V Moskvě zůstává situace na letištích kritická. Největší vzdušné přístavy Domodědovo a Šeremeťjevo odbavují jen část letů a zpoždění a odklady se dotkly už 20 000 pasažérů. Letiště v Praze Ruzyni dnešní spoj z Moskvy zrušilo.

Cestující na letišti Šeremeťjevo:
„Když má letadlo zpoždění víc než 4 hodiny, tak mají cestující podle mezinárodních pravidel dostat hotel, jídlo a další služby. A tady? Nikdo nic nedělá!“

Cestující na letišti Domodědovo:
„Lidé jsou zoufalí, došlo ke rvačkám, milice nikde. Nikdo nám nepomáhá, už se tu skoro nedá ani dýchat.“

Na Šeremeťjevu se pracovníkům letiště nedostává rozmrazovací tekutina určená k rozpuštění ledové krusty, kterou mrznoucí déšť vytvořil na přistávacích drahách. Letiště proto vypravuje jen asi polovinu spojů. Rozzuření cestující, kteří na Šeremeťjevu uvízli, dnes zbili pracovníky ruských aerolinek Aeroflot. Zaměstnanci Aeroflotu se nyní bojí s pasažéry vůbec jednat a stěžují si, že letiště nezajistilo dostatečnou bezpečnostní službu.

Z Domodědova odstartovalo asi 150 letadel, za běžného provozu to přitom bývá zhruba 700 spojů denně. Mezi cestujícími, kteří na letišti uvízli, už vypukly první násilné spory. Situaci podle rádia Echo Moskvy ještě zhoršuje skutečnost, že letištní restaurace využily návalu lidí ke zdražení nabízeného jídla a pití. Láhev vody přijde podlé rádia Echo Moskvy v přepočtu na 300 korun.

Cestující uvízli na letiští Šeremeťjevo
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Misha Japaridze