„Vor v zakoně“ zůstane na svobodě, žalobce stížnost stáhl

Praha - Údajný „vor v zakoně“ Andranik Soghojan, kterého soud v říjnu nepravomocně zprostil obžaloby z osnování vraždy arménského podnikatele, zůstane na svobodě. Prvoinstanční senát Soghojana a další čtyři muže při vynesení verdiktu v ostře sledovaném procesu propustil z vazby, žalobce Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ) Vladimír Mužík si proti tomu podal stížnost. Vrchní soud v Praze se jí ovšem vůbec nezabýval, státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) ji totiž vzal zpět.

Podle mluvčího Vrchního soudu v Praze Jana Fořta vzalo státní zastupitelství stížnost zpět zhruba v polovině prosince. „Vrchní státní zastupitelství v Praze využilo svého oprávnění a vzalo stížnost zpět s ohledem na nález Ústavního soudu,“ řekla mluvčí VSZ Irena Válová. Poukázala na to, že stížnost neměla odkladný účinek a obžalovaní byli již dříve z vazby propuštěni, navíc podle ní nijak nemaří řízení. Mluvčí MSZ Štěpánka Zenklová krok nadřízeného státního zastupitelství nechtěla komentovat.

Soud rozhodl o propuštění z vazby s odkazem na nález Ústavního soudu, který letos v dubnu v souvislosti s projednáváním případu podnikatele Milana Zádamského zrušil část trestního řádu a nařídil, že obžalovaný bude vždy po vydání zprošťujícího rozsudku ihned propuštěn na svobodu.

Podle žalobce si Soghojan vraždu krajana objednal v roce 2007. Najatý vrah omylem usmrtil řidiče společnosti Sazka a na Václavském náměstí v Praze pobodal dalšího muže. V přípravě vraždy Arména podle spisu Soghojan za pomoci dalších obžalovaných pokračoval i později. Soghojan je dle spisu „vorem v zakoně“ - vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu.