Chlapci zřejmě v léčebně Opařany sexuálně zneužívali nezletilého

Opařany - Policie vyšetřuje případ sexuálního zneužívání v Dětské psychiatrické léčebně v Opařanech na Táborsku. Dvanáctiletý chlapec, který se měl v léčebně léčit z depresí, tvrdí, že ho starší chlapci nutili k orálnímu a análnímu sexu, a když vše oznámil sestřičce, zbili ho. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Z policejního spisu podle listu vyplývá, že to nemusel být jediný případ. Deník píše, že policie pouze oficiálně potvrdila, že sexuální zneužívání v největší tuzemské psychiatrické léčebně pro děti vyšetřuje, ale vzhledem k věku aktérů nemůže sdělit žádné podrobnosti.

Z policejního spisu podle chlapcovy matky vyplývá, že poškozených dětí je pět a pachatelé jsou čtyři ve věku od 13 do 16 let. Trestní oznámení pravděpodobně podal někdo z léčebny.

Vedení léčebny nechce podezření komentovat. Ředitelka léčebny Iva Hodková uvedla, že není jisté, zda si chlapec obvinění nevymyslel. Na druhou stranu připustila, že personál opravdu nemusel malé pacienty uhlídat a k sexuálnímu zneužití dojít mohlo. „K podobným činům dochází v rodinách, na dětských táborech, ve školách a nikdo ho hned třeba nezjistí,“ řekla dnešní MfD.

Video Události, komentáře - Sexualita bez dohledu?
video

Události, komentáře - Sexualita bez dohledu?

Léčebna v Opařanech podle její ředitelky dlouhodobě pracuje na větší bezpečnosti. Snížila počet pacientů na stanicích, v pokojích a má bezpečnostní alarm.

„Instalovali jsme na všech rizikových místech bezpečnostní zrcadla, zvýšili jsme i počty personálu,“ konstatovala Hodková. V Opařanech má jedna sestra na starosti pět pacientů, v bohnické léčebně ještě víc. Ať už by měl k lepší bezpečnosti vést větší počet zaměstnanců, nebo technické vybavení, je to otázka peněz. Právě ty ale podle vedení léčeben obzvlášť v dětské psychiatrii chybí.

Incidenty jsou v psychiatrických léčebnách běžné

Sexuální násilí nebo vražda patří v psychiatrických léčebnách k výjimečným událostem. Agresivita mezi pacienty i vůči personálu je podle zkušenosti zaměstnanců běžná. „Mimořádných událostí tohoto typu máme desítky ročně. Můžeme počet incidentů minimalizovat, nemůžeme jim však úplně zabránit,“ řekl Martin Hollý ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice.

Dětská psychiatrická léčebna v Opařanech
Dětská psychiatrická léčebna v Opařanech