Extrémní mrazy otevírají bezdomovcům dveře do Naděje

Praha – Česko letos sužuje jedna z nejchladnějších zim v posledních letech. Kruté mrazy komplikují život zejména lidem bez přístřeší a jen v Praze si vyžádaly 17 obětí. Právě kvůli dlouhodobě nízkým teplotám otevře denní centrum Naděje své prostory pro pražské bezdomovce i během noci. Můžou tam přespat na židli nebo na zemi. Magistrát přitom počítá s tím, že pro bezdomovce postaví během zimy stanové městečko, kde by mohli mrazivé počasí přečkat. Zatím ale chybí vhodný pozemek.

Křesťanské charitativní středisko Naděje zavádí takovéto mimořádné opatření v době, když je tři noci po sobě minus deset stupňů. Lidé bez přístřeší pak mohou zůstat v denním centru i přes noc. Do místností se vejde přibližně 100 lidí, přespávat mohou, kde se dá. Nejčastěji na židlích či na zemi. Noční režim bude v centru platit zatím do pátku.

Přestože tři noci po sobě tak nízké teploty dosud nebyly, například azylová loď Hermes kotvící na Vltavě u Štefánikova mostu již bezdomovce ubytovává bez nutnosti platit dvacetikorunový poplatek. „Během mimořádných událostí je poplatek v tuto chvíli zrušen,“ uvedl terénní pracovník centra sociálních služeb Tomáš Janoušek.

Organizace zabývající se pomocí lidem bez domova na počátku zimy odhadovaly, že většina jejich klientů bude muset přečkat tuhé mrazy venku. „Pokud je v Praze 800 lůžek, tak si myslím, že ta kapacita nestačí, protože bezdomovců v Praze se odhaduje kolem čtyř tisíc,“ tvrdí Jana Ivančicová z Arcidiecézní charity. Mrazy z uplynulých dnů ale zatím kapacity sociálních zařízení nevyčerpaly.