Karta první pomoci bude i v mobilu

Vsetín - Od Nového roku budou muset řidiči vozit v autě kartu první pomoci. Aby ji nemuseli složitě hledat v lékárničce, mohou mít návod na záchranu života také ve svém mobilním telefonu. Podle českých záchranářů většina lidí nedovede zraněným poskytnout první pomoc. Podrobný návod na záchranu života je proto součástí novelizovaného obsahu každé autolékárničky. Aplikace bude volně dostupná začátkem příštího roku. Z internetu si ji bude moci stáhnout každý zájemce.

„Papír nahrazuje tato aplikace, která je multimediální. Lze ji použít nejen při dopravních nehodách, ale třeba i na horách, kdy se stane nějaká nehoda,“ uvedl autor aplikace Stanislav Bartošek.

Aplikace je opatřena audionahrávkou. Řidiči tak mohou poslouchat pokyny a zároveň poskytovat první pomoc. Využijí toho hlavně ti, kteří cestují sami. Její součástí je i automatické vytáčení rychlé záchranné služby. Zjednodušení a urychlení to bude znamenat zejména pro mladé lidi a pro ty, kteří jsou zvyklí mobilní telefon používat často. Lékaři se ale shodují na tom, že není nic lepšího než praxe.

„Co se týká aplikace v mobilním telefonu, je to dobré, mobil má už dneska každý a většina lidí, zvláště mladých, s ním umí zacházet, jenže platí to samé. Každý by si to měl trošku možná vyzkoušet předem,“ uvedl lékař ze zlínské záchranné služby Pavel Hejdušek.

Karta první pomoci v elektronické podobě zatím není schválena ministerstvem dopravy jako ekvivalentní náhrada papírového letáku (vzor). V lékárničce proto nesmí návod na záchranu života chybět ani v případě, že máte mobilní zdravotní kartu ve svém telefonu.

Leták s první pomocí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24