Prázdniny končí, dopravu čeká nápor

Praha – Během posledního dne vánočních a novoročních svátků se očekává výrazný nápor v dopravě. České dráhy posílí některé vlakové spoje, hlavně z Moravy a Slovenska. S větším provozem by odpoledne měli počítat také řidiči, v některých regionech policie navíc chystá i bezpečnostní akce.

Od neděle až do pondělí posílí na sedmdesát dálkových vlaků, třeba mezi Prahou a Brnem, Bohumínem, Vsetínem, Plzní nebo Děčínem. Mimořádný rychlík vyjede ze Vsetína do Prahy pět minut po třetí odpoledne. Více vagónů budou mít i spoje na trasách Plzeň - Budějovice a Liberec - Ústí nad Labem.

„V odpoledních hodinách vypravíme z Valašska jeden zvláštní posilový rychlík. Všem cestujícím doporučujeme, aby si zajistili místenky v předprodeji nebo přes internet, aby se vyhnuli případným frontám nebo zdržení u pokladen,“ radí mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Nápor čeká po víkendových dnech i české silnice. V některých krajích se chystají bezpečnostní akce. Policisti budou sledovat hlavně nové řidičské průkazy a vybavení autolékárniček. Jinde ale kvůli řidičákům hon na šoféry neslibují. „Vzhledem k tomu, že se jedná o méně závažný přestupek, dá se předpokládat mírnější postih, který policisté v prvních dnech roku uloží,“ předpokládá zástupce vedoucího dopravní policie Jihomoravského kraje Jindřich Secký.

Řidiči, kteří si ještě nekoupili novou dálniční známku, můžou na tu stávající jezdit až do posledního ledna. Ceny známek zůstávají stejné - roční stojí      1 200 korun a měsíční 350 korun.

Kolona
Kolona