Přerovem projedou jen kamiony se zakrytým nákladem

Přerov - Přerovem projedou od začátku letošního roku nákladní auta převážející hlínu, písek či suť pouze se zakrytým nákladem. Přerovští zastupitelé tam schválili novou vyhlášku, která by měla snížit prašnost ve městě. Podle vedení radnice je Přerov prvním městem v zemi, které podobné nařízení připravilo. Vyhlášku budou v ulicích města kontrolovat policisté i zástupci radnice. Město se s prachem v ulicích potýká také kvůli tomu, že stále nemá silniční obchvat.

Podle Jaroslava Čagánka z odboru životního prostředí přerovské radnice hrozí řidičům za porušení nové vyhlášky vysoké sankce. „Očekáváme, že touto vyhláškou dojde ke zlepšení kvality ovzduší ve městě  Přerově,“ uvedl Čagánek.

Auta tak mohou sypký materiál jako je hlína, písek či štěrk převážet ulicemi Přerova pouze v uzavřených prostorách nebo ukrytým pod plachtou. Stejně tak musejí postupovat i řidiči převážející různé zemědělské plodiny nebo stavební suť. Kompetenci kontrolovat vyhlášku, která platí od 1. ledna, mají podle Čagánka nejen pracovníci odboru životního prostředí, ale také strážnici, policisté při běžných kontrolách a celníci. Za její porušení mohou fyzické osoby zaplatit pokutu až 30 000 korun, podnikatelé mohou dostat sankci až 200 000 korun.