Protikorupční policie si došlápla na Jančíka

Praha - Protikorupční policie obvinila bývalého starostu městské části Praha 5 Milana Jančíka ze zneužití pravomoci úřední osoby. Českou televizi o tom informoval mluvčí Roman Skřepek, podle jeho sdělení měl Jančík bez potřebného souhlasu zastupitelstva postoupit pohledávky za 60 milionů korun soukromé Agentuře Praha 5, jejíž skutečný vlastník není znám. Podle policie Jančík jednal s vědomím, že jde o nezákonný postup. V případě prokázání viny hrozí bývalému starostovi od dvou do deseti let vězení. Milan Jančík v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že rozhodně nejednal protizákonně, a určitě popřel jakoukoli vazbu na zmíněnou agenturu.

„Toho jednání se měl dopustit tím způsobem, že sepsal smlouvu o postoupení pohledávek s jednou obchodní společností, ačkoli podle zákona o hlavním městě nemohl takovou smlouvu podepsat bez schválení zastupitelstva, k čemuž zjevně nedošlo,“ řekl pro ČT mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Podle Skřepka šlo o postoupení pohledávek ve výši 60 milionů korun, přičemž daná obchodní společnost se měla neoprávněně obohatit o částku 4,4 milionu. Policisté se celou záležitostí zabývali již v minulosti, v roce 2008 ji ale odložili. Nové šetření začalo loni v březnu poté, co Transparency International (TIC) podala trestní oznámení.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Současný starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) pro ČT24:

„4,4 milionu je částka, která je v tuto chvíli známa. Ale podle mně dostupných informací bude ta částka vyšší.“

Pohledávky za nájemné prodávala radnice společnosti od roku 2003, podle zastupitelů celková výše pohledávek činila 85 milionů korun. Agentura prý ale radnici platila jen za ty pohledávky, které se jí podařilo vymoci. Radnice navíc dostala jen 60 procent jejich hodnoty, kterou měly v době nákupu. Nabíhající úroky z prodlení a penále zůstávaly agentuře. Pohledávky, které nevymohla, mohla firma radnici kdykoliv vrátit a nic by za ně neplatila.

Nevýhodné smlouvy s Agenturou Praha 5 podepsal podle zastupitelů právě Jančík. O smlouvách většina zastupitelů několik let nevěděla, nebyly schváleny zastupitelstvem. Starosta údajně před zastupiteli tajil i zprávy o kontrole hospodaření městské části, ve kterých auditor na špatnou činnost agentury upozorňoval. Podle dřívějších vyjádření mluvčího městské části Radovana Myslíka ale veškeré smlouvy schválilo zastupitelstvo. Radnice se také bránila tím, že díky agentuře získala zpět do rozpočtu prostředky v řádech desítek milionů korun.

Jančík vše odmítá, vyšetřování se nebojí

„Mohu potvrdit, že jsem obdržel usnesení o obvinění. Mohu k tomu říci to, že jsem proti tomu podal stížnost v rámci zákona, tudíž toto usnesení není pravomocné a počkáme na rozhodnutí státního zástupce,“ řekl pro ČT bývalý starosta. Sám absolutně nepřipouští jakékoli zanedbání ze strany své či pracovníků městské části. Dodal, že všechny dokumenty jsou k dispozici, a vyjádřil své přesvědčení, že vyšetřovatel podle nich posoudí celou situaci „v souladu se zákonem“. Otevřeně popřel jakoukoli svou vazbu na dotyčnou agenturu.

Milan Jančík na otázku ČT, zda skutečně obešel souhlas zastupitelů:

„To bych si v žádném případě nedovolil, obzvláště když jsem byl v jisté době, myslím, nejsledovanějším komunálním politikem v zemi…, starosta je člověk, který jedná na základě rozhodnutí kolektivních orgánů. Já tuto pravomoc nemám a považoval bych ze své strany za velmi pošetilé a nezodpovědné, kdybych tak učinil. Bylo to s vědomím zastupitelstva.“

Podle jeho slov v současnosti dluží agentura po započtení všech závazků Praze 5 něco okolo 6,5 milionů korun, na což prý za městskou část podal žalobu k obvodnímu soudu, takže je potřeba počkat na jeho rozhodnutí. „Žádnou škodu jsem já nezpůsobil. Zatím dluží agentura ze smlouvy 6 a půl milionu korun a je na obvodním soudu, aby rozhodl…,“ prohlásil Jančík.

Stanislav Beránek, Transparency International:

„Pan Jančík měl samozřejmě dlouho podporu své mateřské strany ODS, dá se říci, že tam existovalo určité politické krytí. Můžeme spekulovat, jestli to například souvisí s otázkou financováním politických stran,“ řekl ČT Beránek.

Roman Skřepek
Roman Skřepek
Více fotek
  • Roman Skřepek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/905/90485.jpg
  • Kauzy Milana Jančíka autor: ČT24, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2219/221833.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2219/221880.jpg