Soud zastavil stíhání 13 členů komanda ČEZ

Olomouc – Okresní soud zastavil stíhání všech 13 obžalovaných pracovníků tzv. komanda ČEZ. Všichni čelili podezření, že k vymáhání dluhů používali nevybíravých metod. Podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vstupovali členové komanda bez povolení na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry. Pracovníci komanda měli speciální výcvik a nosili u sebe zbraně. Za útisk jim proto hrozilo až půl roku vězení. Podle soudce však o trestný čin nešlo, rozsudek zatím není pravomocný.

Soudce své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že ze subjektivního hlediska jde u obviněných těžko dovodit, že měli v úmyslu jednat protiprávně. S tím ovšem nesouhlasí právní zástupce lidí, kteří se cítí být chováním pracovníků ČEZu poškozeni. Výsledek naopak přivítal mluvčí energetické společnosti Ladislav Kříž: „Je to potvrzení našeho dlouhodobého názoru i předchozích veškerých rozhodnutí, že k žádné nezákonné činnosti našich pracovníků nedošlo.“ 

Hromadnou žalobu na pracovníky ČEZu podalo sdružení PPP – právní poradenství a pomoc. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu původně v listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření a jejího Útvaru pro odhalování netechnických ztrát. 

Kvůli vydírání nakonec detektivové navrhli obžalovat 26 lidí. Krajské státní zastupitelství v Olomouci ale stíhání části z nich zastavilo a kauzu postoupilo okresním žalobcům. Ti ji zastavili 28. dubna. Olomoucká pobočka krajského státního zastupitelství mu ale v srpnu případ vrátila s tím, že má pokračovat ve stíhání. Okresní žalobce poté 13 pracovníků obžaloval v září.