Odchody lékařů: Vyjednávací a plánovací maratony pokračují

Praha - Kraje začaly vytvářet krizové plány pro případ, že by lékaři ve výpovědích v březnu skutečně nemocnice opustili. Některá zdravotnická zařízení se s nimi ještě snaží dohodnout. Dnes jednalo s šéfy nemocnic vedení Středočeského a Jihočeského kraje. V středních Čechách by lékaře mohli částečně nahradit záchranáři. Na jihu Čech by odchody lékařů pacienti neměli pocítit. Lékařské odbory se dnes také ohradily proti tvrzení ředitelů pražských nemocnic, že někteří lékaři své výpovědi stahují. Podle šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka prý naopak ještě další lékaři chtějí výpovědi podat.

Šéf středočeské záchranné služby Martin Houdek řekl, že deset anesteziologů je připraveno sloužit v nemocnicích v Kolíně a Kladně. Z 828 lékařů krajských nemocnic jich podalo výpověď 143. Houdek uvedl, že dostal od hejtmana Davida Ratha (ČSSD) za úkol zjistit, jestli záchranné službě nepřebývají nějací anesteziologové. „Oni nám nepřebývají, ale podle prvních informací je tak deset anesteziologů včetně mě ochotno sloužit tam, kde bude potřeba,“ dodal. Podle Ratha by to pro mnohé záchranáře nebylo nic nového, protože už nyní slouží na částečný úvazek v různých nemocnicích. Další schůzka vedení kraje a nemocnic k situaci kolem odchodů lékařů se uskuteční 13. ledna.

Pacienti na jihu Čech se zřejmě odchody lékařů nijak nedotknou. Po dnešní schůzce s řediteli nemocnic to uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD). Ve čtyřech z osmi nemocnic v kraji podalo výpovědi 99 z 984 lékařů, tedy necelých deset procent.

Odbory tvrdí, že lékaři výpovědi nestahují

Podle lékařských odborů dalo výpověď celkem 3 837 lékařů. Podle ředitelů pražských nemocnic ale teď lékaři v jejich nemocnicích naopak výpovědi stahují. Například na interně v FN Motol lékaři z 13 výpovědí 12 stáhli, což potvrdila i mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Odbory to dnes ale popřely s tím, že je to dezinformace. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka naopak prý další lékaři chtějí výpověď ještě podat.

V Praze je 28 nemocnic, včetně malých soukromých. Podle Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) dalo výpověď 560 lékařů.Odboráři přiznávají, že jejich výzva měla v Praze menší ohlas než třeba na Vysočině. Nyní se ukazuje, že pro řadu lékařů je výpověď spíše formou protestu a chtějí podle ředitelů na prestižních pražských klinikách zůstat.

Kubek: Lékaře popudil Klausův novoroční projev

Podle Kubka k další radikalizaci lékařů přispěl novoroční projev prezidenta republiky. Václav Klaus se ohradil proti výzvám k organizovanému odcházení některých profesí do ciziny. Lékaře však výslovně nejmenoval. „Lékaři pochopili, že když nic neudělají, nic se nezlepší,“ podotkl Kubek. Pokud někteří lékaři výpovědi stahují, je podle něj otázka, nakolik je rozhodnutí svobodné. Kubek je přesvědčen, že to dělají pod nátlakem.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň uvedl, že ze 190 nemocnic v ČR je výpověďmi zasaženo 72. Pokud se odečte běžná fluktuace, kdy každoročně odcházejí jednotliví lékaři, je odchody zasaženo 59 nemocnic, kde z každé odchází víc než osm lékařů. Pro malé nemocnice s menším počtem lékařů to může znamenat i vážné ohrožení provozu. Pokud lékaři ve výpovědi mají částečný úvazek, protože třeba mají také soukromou praxi, nebo podává výpověď žena na mateřské dovolené, klesnou kapacity nemocnice méně a na zajištění péče se odchody tolik neprojeví.

Hlavní odliv lékařů je z městských a krajských nemocnic

Ministr Leoš Heger (TOP 09) se v pátek sejde s řediteli 11 fakultních nemocnic z celé republiky, v dalších dnech bude jednat s asociacemi nemocnic a Asociací krajů, termín zatím není stanoven. Ministr tak v pátek zjistí, jaké jsou možnosti a kapacity nemocnic.

Nemocnice, kde odchází více lékařů nosných oborů jako chirurgie nebo anesteziologie, připravují krizové plány. Ze soukromých nemocnic lékaři neodcházejí, z fakultních také většinou ne. Hlavní odliv je z nemocnic krajských a městských.