V jihokorejském Soulu mají elektrobusovou linku

Soul - V jihokorejském Soulu se pyšní jako první na světě plně elektrizovanou autobusovou linkou. Speciální vozy zatím jezdí pouze na jednom okruhu, ale během měsíčního zkušebního provozu se osvědčily. Proto se s jejich dalším začleněním do místní dopravy počítá i dál. Na jedno nabití, které trvá asi 30 minut, ekobus ujede zhruba 80 kilometrů. Nové typy autobusů mají nahradit polovinu těch stávajích do roku 2020.

Jihokorejský elektrobus je vyroben z lehkých, ale přitom velmi odolných uhlíkových vláken. Pohání ho ekologické vysokokapacitní lithium-iontové baterie, které se dobíjí asi 30 minut. Doplnit energii dokáže i během jízdy z kopce.

„Jiná města využívají elektrobusy pouze pro speciální příležitosti, Soul je jako první plně zavedl do stálého provozu. Chceme, aby se staly běžnou součástí místní dopravy,“ uvedla mluvčí oddělení životního prostředí místní vlády v Soulu Cho Junjin.

S novým ekobusem jsou spokojeni cestující i řidiči, i když prostor pro zlepšení podle nich stále je. Podle řidičů je vícenásobné dobíjení vzhledem k délce trasy trochu únavné, s tím by se ještě mělo něco dělat. Cestovní komfort během jízdy je stejný jako v obyčejných starých autobusech.

V centrálním Soulu zatím jezdí pět elektrobusů na třech linkách kolem hory Namsan. Místní úřady plánují, že nové typy ekobusů nahradí polovinu těch stávajích naftových do roku 2020.

Cestující v elektrobusu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24