ODS chce udržet Langerův vliv na vnitro, tvrdí John

Praha - Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John obvinil ve Studiu 6 Občanskou demokratickou stranu, že jí jde o zachování vlivu exministra vnitra Ivana Langera na policii. Kvůli tomu podle něj včera ministři za ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem vystoupili s tvrzením, že se obávají vlivu bývalé bezpečnostní agentury ABL ministra dopravy Víta Bárty na dění v policii. Samotná protikorupční strategie, která je hlavním bodem dnešního jednání vlády, by ale podle Johna nemusela být jablkem sváru. Včerejší připomínky ODS jsou podle něj věcné.

Ministr obrany Alexandr Vondra včera před novináři zpochybnil způsob výběru nového policejního prezidenta. Výsledkem práce komise, v níž mají být i exministři vnitra za ČSSD, ale třeba i nynější Johnův náměstek Jaroslav Salivar nominovaný na ministerstvo ODS, by podle Vondry mohl být člověk akceptovatelný všemi, ale neakceschopný.

Radek John na ČT24

0„Útok na nás vzniká proto, že ODS má stále vliv na policii přes pana Langera a chce ten vliv zachovat. ABL se naopak o policii nezajímá. Z vyšetřování pana Michálka vynesl Ivan Langer do deseti hodin tajné materiály přímo ze spisu. Policie je řízena a ovlivňována právě Langerem. Ten od ní dostává informace a nosí je na patřičná místa.“

Video Vláda projedná protikorupční strategii
video

Vláda projedná protikorupční strategii

Poslanec ODS Jan Vidím se domnívá, že John problém zbytečně vyeskaloval. „Tyhle mediální přestřelky přes sdělovací prostředky jsou velmi nešťastné ve chvíli, kdy se vláda zabývá protikorupční problematikou. Všichni bychom si měli dát bobříka mlčení až do chvíle, kdy vláda tento bod ukončí“. Ivan Langer naopak Johnovo nařčení odmítl jako naprostou blbost.

Reakce Ivana Langera:

0„To jsou výroky buď duševně nemocného člověka, nebo cynického lháře. V prvním případě si zaslouží soucit a léčení, v druhém případě pár facek a vězení.“

Vondra v úterý oprášil obavy z vlivu ABL na policii

ABL založil a vlastnil ministr dopravy Bárta, firmu ale v souvislosti se svým vstupem do velké politiky předal svému bratrovi. John dnes Vondrova tvrzení odmítl. Johnova připomínka Langerova vlivu na policii také není novinkou, VV na toto údajné spojení upozorňovaly už na konci loňského roku. Langer podle Johna například z vyšetřování korupční kauzy spojené s exministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS) vynesl velmi rychle do médií informace z policejního spisu.

Protikorupční balíček by neměl být problém

John včera upozornil na to, že premiér prý požaduje v protikorupčním balíčku některé nepřijatelné změny, které „mrzačí“ původní záměr. Nečas to posléze označil za nepřijatelné. John ale vidí po včerejší tiskové konferenci Nečase záležitost optimisticky. „Připomínky, které nás vyděsily, nejsou pana premiéra, nýbrž sekce pro lidská práva. Pouze je podepsal,“ podotkl ministr.


Změny se měly týkat například toho, že by policisté nemohli nahlížet do daňového řádu nebo by nebylo možné odposlouchávat protikorupční kauzy. Připomínky na včerejší konferenci byly ale podle Johna odlišné od těch, co byly zaslány dříve. „Tyto připomínky jsou nepodstatné, bereme je a jsme schopni se na vládě domluvit,“ konstatoval ministr.

Protikorupční strategie obsahuje 58 konkétních bodů. „Kdyby něco podobného bylo schváleno před deseti lety, tak by se v Česku neukradly stovky miliard,“ prohlásil John. Se schválením strategie podle něj nebude problém s jednou výjimkou. „Jestli ministr spravedlnosti opět nebude chtít dělat zákon o lobbingu, budou potíže s termínem,“ řekl John.