Na drahách nepřežilo loni nehody 248 lidí, nejvíc od roku 2006

Praha - Podle předběžných statistik Drážní inspekce za loňský rok zemřelo na drahách v České republice 248 lidí, což je nejvíce od roku 2006. V porovnání s rokem 2009 tak došlo k nárůstu počtu usmrcených osob o 12 procent. Meziročně se zvýšil i počet lidí, kteří zahynuli na železničních přejezdech. Celkem jich loni bylo 47. Nejvíce dopravních nehod se stane na přejezdech zabezpečených jen výstražnými kříži nebo světelnou signalizací bez závor.

Nárůst počtu usmrcených eviduje Drážní inspekce především na železnici, kde v roce 2010 zahynulo 241 osob, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Zároveň Drážní inspekce zaregistrovala mírný pokles počtu zraněných, kterých v roce 2010 bylo 269, což je o 3 procenta méně než v roce 2009 a dokonce o 26 procent méně než v roce 2008. Celkem se stalo loni na železnici 1 656 nehod.

„Na železničních přejezdech se v loňském roce srazil vlak s účastníky pozemních komunikací (automobily, motocykly, cyklisty a chodci) ve 275 případech, a tím se počet střetnutí na železničních přejezdech meziročně zvýšil o 21 procent a je nejvyšší od roku 2007,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Nárůst zaznamenala Drážní inspekce i v počtu usmrcených a zraněných na železničních přejezdech. Nehody si tam vyžádaly 47 mrtvých a 128 zraněných. Nejvíce mimořádných událostí vzniká na přejezdech zabezpečených pouze výstražnými kříži.

Drážní inspekce také z tohoto důvodu soustavně doporučuje, aby co největší množství přejezdů zabezpečených světelným signalizačním zařízením bylo doplněno závorami, protože tento způsob řešení úrovňového křížení silnice a dráhy se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméně rizikový nejen pro silniční, ale i drážní dopravu.

V roce 2010 došlo na železniční dráze celkem k 261 střetům vlaků s osobou. Při těchto nehodách zahynulo 189 osob, což je o 7 procent více než v roce 2009 a dokonce o 11 procent více než v roce 2008.

Drážní inspekce již v minulosti připravila řadu preventivních kampaní, aby varovala dospělé i děti před riziky, která jim hrozí na železnici.Všechny kampaně jsou ke stažení na webu inspekce.