ČSSD stále váhá s účastí v komisi pro výběr policejního prezidenta

Praha – Sociální demokraté si stanovili podmínky, za kterých vyšlou své zástupce do komise pro výběr nového policejního prezidenta. Ministr vnitra Radek John (VV) včera uvedl, že by to komise měli zasednout bývalí ministři vnitra za ČSSD František Bublan a Martin Pecina. Úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka ovšem uvedl, že Bublan a Pecina v komisi zasednou jen tehdy, pokud premiér Petr Nečas (ODS) jasně řekne, že bude výsledky komise respektovat.

Podle koaliční smlouvy totiž musí výběr policejního prezidenta podepsat i předseda vlády, připomněl Sobotka. Práce komise, v níž mají zasednout zástupci demokratických parlamentních stran a odborníci ministerstva vnitra, tak prý může být marná. „Hrozí, že akce skončí blamáží,“ řekl úřadující předseda ČSSD. Občanským demokratům se ovšem Bublan ani Pecina v komisi příliš nezamlouvají, ODS se prý obává, aby se výběr nástupce Oldřicha Martinů přiliš nezpolitizoval.   

Opačný problém zase mají komunisté – těm se nelíbí, že v komisi žádného zástupce nemají. KSČM proto chce, aby ministr vnitra projednal všech deset členů komise se sněmovním bezpečnostním výborem. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik uvedl, že fakt, že John zařadil mezi členy komise zástupce čtyř sněmovních stran a pátou vynechal, je nepřijatelný. „Vnímáme jej jako vulgární porušení demokratických zásad. To, že ministr vnitra dělí strany na demokratické a nedemokratické, svědčí o tom, že nerespektuje ani ústavu, ani rozhodnutí instituce, kterou sám řídí, ani vůli občanů,“ dodal Kováčik.

Podle představ ministra vnitra by kromě Peciny a Bublana měli v komisi zasednout např. člen legislativní rady vlády Michal Mazel, Johnovi náměstci Jaroslav Salivar a Jiří Franc, policejní psycholožka Ludmila Čírtková nebo šéf policejní ochranné služby František Snopek. Výběrové řízení na nástupce Oldřicha Martinů bylo vypsáno včera, jsou v něm ale velice krátké lhůty. Přihlášky lze podávat do 10. ledna – tedy do pondělí – a John by chtěl nového policejního prezidenta jmenovat už v polovině ledna. 

Martinů skončil ve funkci ke konci minulého roku, John jej koncem listopadu vyzval k rezignaci. Podle Johna musí být nový policejní prezident odborníkem, schopným krizovým manažerem s vysokou osobní integritou a politicky nezávislou osobností. Policii do výběru jejího nového prezidenta povede současný ekonomický náměstek prezidia Jiří Novák.