Protikorupční strategie je na světě, i když ne celá

Praha - Kabinet Petra Nečase dnes jednohlasně přijal protikorupční strategii. Vláda o dokumentu jednala téměř tři hodiny. Nakonec se dohodla, že ustaví ještě pracovní skupinu koaličních lídrů, která materiál doplní podle připomínek vzešlých z dnešního jednání. Upraví se především pět nevyjasněných bodů z celkových 58. Definitivně bude strategie schválena za dva týdny. Ministři se dnes nakonec shodli, že do poloviny letošního roku bude předloženo i paragrafové znění zákona o Generální inspekci ozbrojených sborů, do konce března půjde do připomínkového řízení i návrh zákona o veřejných zakázkách. Vláda se podle Nečase shodla i na tom, že do daňových přiznání bude mít možnost nahlížet jen jedno specializované oddělení při policejním prezidiu. Premiér Petr Nečas bude dnes večer hostem pořadu Události, komentáře na ČT24 od 22:00.

„Jsem rád, že se podařilo najít shodu i u věcí, které vypadaly problematicky,“ řekl na tiskové konferenci premiér. V pracovní skupině podle něj zasednou zástupci z každé vládní strany. Za Věci veřejné ministr vnitra Radek John, za TOP 09 ministr financí Miroslav Kalousek a za ODS ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Bylo to velmi věcné, velmi konstruktivní a celé vedené snahou udělat co nejúčinnější opatření v boji proti korupci,“ poznamenal ministr vnitra Radek John.

Spolupracující obviněný by mohl od soudu odejít i bez trestu

Video Brífink vlády k protikorupční strategii
video

Brífink vlády k protikorupční strategii

Skupina má za úkol doplnit a rozpracovat návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV) a platformy pro veřejné zakázky při Americké obchodní komoře tak, aby se promítly do zákona o veřejných zakázkách. Upřesněna bude také možnost podat žalobu na obchodní smlouvu uzavřenou mezi obcí, městem či krajem a soukromým subjektem. Podle Nečase by jinak hrozila i paralýza samosprávy, protože by teoreticky mohl kdokoliv zažalovat jakoukoliv smlouvu, kterou zastupitelstvo uzavřelo. Ministr Jiří Pospíšil v této souvislosti navrhuje institut veřejného žalobce. Pracovní skupina musí konkretizovat a vyjasnit i problematiku daňového odčerpávání majetku z nelegitimních zdrojů, aby bylo jasné, co se tím konkrétně myslí.

Petr Nečas:

„Je otázka, proč má stát shromažďovat údaje o bankovních účtech řádných občanů ČR, když je tu jen určité promile lumpů.“

Zpřesněn musí být rovněž institut spolupracujícího obviněného. „Jediný, kdo v této věci může rozhodovat, je soud,“ zdůraznil Nečas. Soud by podle něj měl vzít v potaz, že obžalovaný například pomohl s odhalením organizovaného zločinu. „V tomto případě by soud konstatoval vinu obviněného, nicméně by měl možnost mu případně neuložit trest,“ dodal premiér. Posledním nejasným bodem je centrální registr bankovních účtů. Významná část vlády si totiž stále myslí, že by nebylo správné jej zavést. Podle Nečase mimo jiné hrozí riziko, že by začaly vznikat podvodné účty v zahraničí a v registru by zůstaly jen účty slušných občanů.

Podle ČSSD má ale strategie řadu nedostatků, které činí Nečasův kabinet stále nedůvěryhodným. Sociálním demokratům chybí v koncepci především tři klíčové prvky - zákon o majetkových přiznáních, zákon o státní službě a zákaz akcií na majitele.