Na dálnicích řádí gangy. Podívejte se, kde si dát pozor

Praha - Na českých dálnicích čím dál častěji řádí organizované gangy. Ujíždějí od benzinových stanic bez placení, kradou zboží a vykrádají auta. Jen na D1 je známých minimálně pět míst, na kterých se krádeže odehrávají nejčastěji. Gangy řádí především na příjezdech do Prahy a do Brna a dálnicích D1 na Brno, D5 na Plzeň a D8 na Ústí nad Labem. V Česku přitom neexistuje speciální policejní tým, který by řešil kriminalitu přímo na dálnicích.

Průběh krádeží je jednoduchý a stejný, a to ukrást toho co nejvíc a rychle zmizet. Příkladem byla krádež na benzince u Mirošovic, 20 kilometrů před Prahou. Zloděj předstírá, že si mezi regály vybírá zboží, a když vidí, že obsluha odchází od kasy, zamíří přímo za prodejní pult a odnáší si peněženku s víc než 10 tisíci korunami. „Krádež proběhla během tří minut, po krádeži peněženky pachatelé nasedli do auta a odjeli,“ uvedl k události policejní inspektor Josef Ševeněk.

Další trik, který zloději používají, ukazuje případ u jiné benzinky. Tři ženy si kupují dvě limonády a platí dvoutisícovkou. Obsluha jim vrací 1 930 korun, ale jedna z podvodnic okamžitě tisícovku schovává. Zbylých 930 korun zůstává na pultě. Ženy však okamžitě zboží vracejí a žádají 2000 korun zpět. Prodavačka si neuvědomí, že tisícovku vrátila a 2000 podvodnicím vydává.

Pozor na příliš ochotné pomocníky

Do třetice funguje stará, ale stále používaná finta na řidiče. Zloděj šoféra na parkovišti osloví s tím, že mu uchází kolo a potřebuje pomoc. Mezitím druhý zloděj auto vykrade. Nebo gangy na bezince vytipovaným autům propíchnou ostrým předmětem pneumatiku. Po několika metrech musí řidič zastavit a vyměnit kolo. V okamžiku jsou u něj zloději.

Ještě před osmi let dálniční kriminalitu řešil speciální tým. Nyní tuto roli převzali jednotliví policisté z dálničních oddělení a do akce zapojují i rychlé passaty. „Ročně na našem úseku máme zhruba sto trestných činů, objasněnost máme 60 procent. Odjezdy bez placení jsou přestupky a objasněnost se pohybuje okolo 30 procent,“ uzavírá kriminalista Miloslav Čihák z mirošovického úseku.

Místa častých dálničních krádeží
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24